Новогодишните обещания са нещо, на което гледаме с ентусиазъм в края на отминаващата година. И на гузно задължение, когато са минали седем седмици от новата. Защото това е периодът, през който съвестно ги изпълняваме преди да ги забравим лека-полека.

Храненето, спортуването и научно доказаните новогодишни обещания

Истинските новогодишни обещания, от които се нуждаем

Какво да променим през 2022 г.

Какъв е начинът да останем верни докрай на обещанията, които сами сме си дали? Личният треньор Манди Уонг Олтрам разкрива пред Metro 23 начина да сме по-успешни в изпълнението на обещанията си през 2023 г.

Мотивацията

За да постигнем целите си, трябва да знаем защо правим нещо. Не просто да си обещаем да ходим на фитнес два пъти в седмицата, когато не сме убедени, че имаме нужда от това.

Реалистични цели

Да отслабнем с пет килограма в първата седмица на януари. На всеки е ясно, че това е невъзможно - трябва да си поставяме реалистични цели, за да не се обезкуражим по пътя към осъществяването им. Олтрам допълва, че за да си изградим навик в нещо, са необходими 66 дни - хубаво е да го имаме в предвид.

SMART цели

Името на тази техника е съкращение от следните думи на английски: Specific, Measurable, Achievable, Relevant and Time-Bound. Или специфични, измерими, постижими, релеванти и с конкретен срок цели.

Достижими цели

"Ако на ден минавате по 5 хил. крачки, вместо да си поставите за цел да минавате по 10 хил., по-добре решете да ги направите 6 хил., за да можете да го изпълните", казва Олтрам.

Снимка 599808

Източник: iStock

Ползите от това да тренираме

Тя ни съветва и да си направим списък от ползите, които ще имаме, ако тренираме повече и живеем по-здравословно.

И "черен списък"

И такъв, в който описваме последствията, ако не променим начина си на живот.

Всичко по график

Според треньорката посещенията ни във фитнеса или каквато друга физическа активност сме избрали за 2023 г. ще са по-безболезнени, ако сме си направили график за седмици напред и стриктно го спазваме.

Без сравнения

Сами ще си поставим капан, ако при първото ни посещение в залата установим, че всички останали са по-тренирани от нас и това е причина да се откажем.

По-добре малко, отколкото николко

Олтрам ни съветва да не се отказва от тренировка, ако не разполагаме с пълен час за нея. "20 минути по три или четири пъти в седмицата също постига целите ви."

Снимка 599806

Източник: iStock

Малките победи

Трябва да се поздравява и за най-малката постигната цел, допълва тя.

Планиране и пак планиране

За да не губим време и мотивация във фитнеса, най-добре да отидем с ясен план точно кои упражнения и по колко повторения от тях ще правим.

Личен треньор

Няма как да не очакваме подобен съвет от Олтрам - когато имаме личен треньор, шансът да пропуснем тренировка е много по-малък.

Силови тренировки

Подходящи са за всяка възраст - затова най-добре да започнем с тях.

Снимка 599805

Източник: iStock

Вода

Няма да спираме да го повтаряме - трябва да пием повече вода. Най-добре винаги да носим бутилка за многократна употреба със себе си.

Здравословна храна

Начинът да не се поддаваме да хапнем нещо вредно набързо е да имаме винаги готова здравословна храна. За целта трябва да сготвим по-голямо количество и да замразим порции.

Без алкохол

Или поне с минимално количество - спиртните напитки карат бъбреците ни да произвеждат повече урина, енергията ни намалява, а организмът произвежда по-малко глюкоза, от което ставаме уморени.

Храна за енергия

Ето и кои са високо енергийните храни, подходящи за целите ни: въглехидрати под формата на картофи, паста и ориз.

Достатъчно сън

"Наспете се добре, за да тренирате и се храните по-добре на следващия ден", съветва ни Олтрам.

Да загреем

Треньорката напомня да не пропускаме загрявката преди тренировка, защото тя буквално загрява мускулите ни, стимулира циркулацията на кръвта и постепенно повишава сърдечния ни ритъм.

И стречинг

След тренировка, за да помогнем на мускулите си да се възстановят и предотвратим мускулната треска.

Снимка 599809

Източник: iStock

С приятел на помощ

Когато не сме сами, сме по-мотивирани за тренировка.

Или пък с музика

Енергизиращ и повдигащ тонуса плейлист също е приятен начин да сме мотивирани за упражнения.

Да останем креативни

Фитнесът не е нашето нещо? Съществуват безброй начини да раздвижим тялото си - бягане, йога, танци, бойни изкуства, скално катерене. Само трябва да открием нашия.