Случвало ни се е да попаднем на информация във Facebook, публикувана някъде преди около година, в която на дълго и на широко се обяснява, че ако видим заспал на открито таралеж, не бива да се притесняваме, защото той просто хибернира. Съветът е да го преместим на безопасно за него място и да го оставим да си спи спокойно.
Според Дивите животни обаче, публикацията с превод от неизвестен автор и източник, е грешна и подвеждаща.
"Незнайно защо, измишльотините и неверните неща за животните стават много "вайръл", докато фактите и съветите от първа ръка по-трудно стигат до почва за покълване. Имайте предвид, че в интернет изобилства с неверни неща и съвети от хора, които нямат идея какво правят. Подбирайте си източниците", пишат от организацията в социалните мрежи.
Те поясняват, че таралежите не хибернират на открито при никакви обстоятелства. За хибернацията те си правят гнезда, които не са дълбоки, но все пак таралежът не е видим с просто око. Гнездото обикновено е в корени на дърво или храст, ниша или под изоставена бетонна плоча от строеж в града. Няма начин таралеж в добро здравословно състояние да легне на поляна и да хибернира.
Източник: iStock
"Ако намерите таралеж, който изглежда заспал навън на открито, имайте предвид, че е изключително спешно за него да стигне до помощ и то не каква да е, а специализирана за таралежи", пише още в публикацията.
За да му помогнем, първо трябва да намерим кашон, като през това време не изпускаме таралежа от поглед, за да не го отнесе друго животно или да се премести, ако сме го събудили. Може да оставим някой да го пази, докато търсим кашон, което не трябва да е голям - около 30х30х30 см за малък таралеж и 40х40х30 см, ако таралежът е по-голям. Пробиваме 10-тина дупки в стените с химикал, като 1 см в диаметър е достатъчен за дупка.
Източник: iStock
Вътре на дъното слагаме хавлиена кърпа без висящи конци и без етикета, за да не си закачи крак в него. Много важно е за животното да успеем да го стоплим. За целта слагаме до едната стена на кашона легнала бутилка от минерална вода, пъхната в чорап и леко смачкана, за да не се търкаля. В тази бутилка наливаме гореща вода и се уверяваме, че капачката не изпуска.
Слагаме таралежа до бутилката. Отгоре може да завием леко тялото с част от кърпата, за да задържа топлината. Затваряме кашона добре, за да не излиза топлината, а и за да не излезе таралежа. След това се свързваме с Дивите животни, за да се погрижат за него. Ако се налага животното да престои при нас през нощта, трябва да сменяме топлата вода на два часа.