Всяка вечер, щом трафикът утихне и уличните лампи хвърлят жълтите си отблясъци по тротоарите, градът оживява по съвсем различен начин. Сред сенките и шушуканията на нощта се появява един малък, бодлив герой - таралежът. Таралежите отдавна са част от градската природа, но толкова малко хора ги забелязват, че срещата с някой от тях често изглежда като чудо.

Какво се случва с врабчетата в България

Какво се случва с врабчетата в България

Какъв е броят им през 2025 г.

Градът, с всичките си светлини и шумове, за тях е едновременно убежище и капан. От една страна, тук липсват дивите им врагове - лисиците, язовците и совите. Това им дава шанс да се размножават успешно.

От друга обаче, новите заплахи са не по-малко опасни, като отровни боклуци, човешка храна, която е катастрофално вредна за тях и най-вече - улиците и автомобилите, които често се оказват фатални.

Снимка 718208

Източник: iStock

Какво да правим, ако намерим таралеж в беда

Понякога съдбата ни среща с таралеж, който се нуждае от помощ - ранено бебе или малко животно просто изтощено от градската суматоха. Ако по някаква причина не може да бъде поет веднага от специалист (напр. организация като "Дивите животни"), нашата намеса може да бъде решаваща.

Най-важното нещо в този момент е топлината. Когато едно животинче, особено бебе, е болно, гладно или уплашено, тялото му спира да регулира температурата си. При мъниците това умение дори още не е развито, както бебетата при хората. Те разчитат на майчината топлина... или на нашата помощ, както отбелязват и от "Дивите животни".

Снимка 718207

Източник: iStock

Как да затоплим таралеж безопасно

  • Взимаме бутилка с гореща вода (не вряла).
  • Пъхнеме я в дебел чорап, увиваме я в кърпа или кухненска хартия.
  • Поставяме я легнала в единия край на кашонче или кутия, така че таралежът да има избор - да се допре или да се отмести, ако му стане твърде топло.

Какво да не правим:

  • Не оставяме"голо" шише - може да изгори животното.
  • Не използваме тиксо - бутилката трябва да бъде стабилно прикрепена с връзки или свински опашки (отвън на кутията), за да не се търкаля.
  • При бебета, които инстинктивно се пъхат под източника на топлина (както биха се скрили под мама), увиваме кърпата постелка върху бутилката, така че да няма пролука, под която могат да се набутат и притиснат.
Таралежите и есента - какво да правим, ако намерим "заспал" на тревата

Какво да правим, ако намерим "заспал" на тревата таралеж през есента

Ето какво ни съветват от Дивите животни

Малки грижи, голямо значение

Да помогнем на таралеж може да изглежда като дребен акт, но за самото животно това често означава втори шанс за живот. А с всяко спасено животинче, градът ни става малко по-добро място - не само за хората, но и за онези тихи създания, с които го споделяме.