Ако в списъка ни с новогодишни обещания сме записали с дебели букви, че трябва да започнем да си лягаме по-рано, то със сигурност имаме не една и две причини да се решим на тази промяна към по-добро. А ето и още една, която не е никак за подценяване.
Когато си легнем късно и станем късно, сякаш сме пропиляли целия си ден. А ако си легнем късно и станем рано, денят ни със сигурност също няма да преминем по мед и масло. Но проблемите далеч не се свеждат само до настроението ни и желанието за каквото и да било, а и до здравословното ни състояние.
Според ново изследване, проведено в University of Gothenburg в Швеция, хората, които признават, че са нощни птици, имат 90% по-голям шанс да развият атеросклероза - състояние, при което стените на артериите се втвърдяват и това води до редица негативни последствия, включително и повишен риск от инсулт и инфаркт.
Източник: iStock
В изследването участват 771 души на възраст от 50 до 64 години. И тези, които са нощни птици и са по-активни в късните часове на деня и през нощта, вървят срещу човешката еволюция и работата на биологичния часовник. А това несъответствие се свързва с високо кръвно налягане и появата на възпалителни процеси.
Освен това се наблюдава въпросното увреждане и втвърдяване на артериите, причинено от мастни натрупвания, които могат да запушат кръвоносните съдове, да образуват тромби и да се превърнат в реална заплаха за живота ни. Особено опасно е да сме нощна птица в напреднала възраст, ако имаме хипертония или висок холестерол, предава Daily Mail.
Има и още една подробност, която също не е за подценяване - нощните птици често се хранят нездравословно и не в правилното време, което допълнително оказва негативно влияние върху функционирането на сърдечно-съдовата система.
Затова, независимо дали сме в рискова група или не, трябва сериозно да преосмислим начина си на живот, ако сме свикнали да си лягаме в малките часове на нощта. И не бива да чакаме здравословният проблем да е на лице, за да го направим, защото смъртността от сърдечни и мозъчни удари всяка година намалява възрастовата си граница.