По света се говорят над 7100 езика. Сред тях има такива, които са майчини за стотици милиони хора, като мандарин например, и други, употребявани от шепа хора, като езика бусуу, който към 2005 г. е използван само от само трима жители на Камерун.
А сред това многообразие има и някои наистина странни езикови форми, включващи различни необичайни звуци. Около 70% от думите в койсанските езици например, говорени в Югозападна Африка от народности като бушмените, започват с цъкане.
Но измежду всички езици, звучащи нетипично за нашето индоевропейско, южнославянско ухо, най-мелодичният е силбо гомеро. Просто защото се състои не от добре познатите ни фонеми, а от.подсвирквания. Всъщност, ако трябва да сме точни, това не е самостоятелен език, а по-особенa форма на диалекта на испанския, който се "говори" на едно определено място на Канарските острови.
Източник: iStock
Силбо гомеро (Silbo Gomero) е езика на подсвирквания, използван от някои жители на Ла Гомера на Канарските острови в Испания. Възниква като начин хората да общуват на огромни разстояния през дълбоките клисури и тесни долини на острова, тъй като звукът пътува много по-далеч (и с по-малко усилия) от викането. Особеният характер на езика обаче позволява съобщенията да бъдат предавани на разстояние до 5 километра. Това го прави полезен инструмент за публична комуникация.
Хората, които го говорят поставят пръстите си в устата си, за да издават кратки, остри и смътно мелодични свистящи звуци. Може да ни звучи опростено, но опитни "говорители" могат да предадат изненадващо количество информация с тези шумове.
Силбо гомеро се използва само в специфични контексти и никой не би го считал за свой майчин език. Въпреки това се смята, че около 20 000 души на остров Ла Гомера могат да разберат части от езика, пише Deutsche Welle.