Случаите на онкологични заболявания в световен мащаб не спират да се покачват, а лечението им сякаш не достига тези нива на ефективност, които ни се иска. Затова и учените не спират да търсят нови начини за справяне с рака, излизайки дори извън границите на нашата планета.
Преди дни на сайта на NASA бе публикувана информация за един нов, интересен проект. Той е част от програмата на Белия дом, обявена през 2022 г., целяща да се намали смъртността от рак в страната през следващите 25 години с поне 50%. И в плана за постигането й са включени десетки отдели и агенции, в това число и тази за изследване на космическото пространство.
Акцентът е върху Програмата за човешки изследвания на NASA. Досега тя се фокусираше предимно върху прогнозиране и оценката на радиационните рискове за хората по време на полети в Космоса, както и за тяхното неутрализиране.
Cancer has been a target of numerous studies conducted aboard the @Space_Station. Today President Joe Biden appointed @SenBillNelson as a member of the Cancer Cabinet, which will build on NASA’s ambition to propel humanity forward. https://t.co/YiP8WCvsCQ pic.twitter.com/SzhY1cOvRd
— ISS Research (@ISS_Research) July 13, 2022
А тестовете се провеждат в микрогравитационна среда, която сега ще бъде от полза и за проучване на по-ефективни начини за лечение на онкологични заболявания. Лабораторните условия, в които клетките растат в тази среда, позволяват да се изучава растежът и функционирането на раковите клетки по начини, които не са възможни при нормални условия.
За тези научни цели се използват т.нар. тъканни чипове, които са създадени от специфични видове човешки клетки и имитират сложните функции и процеси, протичащи в отделните органи от човешкото тяло. С тях се правят тестове, за да се види реакцията на стрес, лекарства и генетични промени. Установява се и дали гените на даден човек го правят по-податлив към развитието на рак или как радиацията повлиява на клетките.
Източник: iStock
Освен на Земята, опити с цел подпомагане на научните открития се извършват и в открития Космос. В края на миналата седмица две нови експериментални лекарства срещу рак бяха изпратени към Международната космическа станция, за да се види какъв ефект ще дадат в условията на микрогравитация.
Заедно с медикаментите на борда на втората частна мисия Axiom Mission 2 бяха изпратени и клетки, засегнати от левкимия, рак на дебелото черво и рак на гърдата. Тъй като вече съществуват данни, че в тази среда регенерацията на клетките се случва по-бързо, то тестовете на медикаментите също ще дадат по-бърз резултат. И така скоро ще знаем дали те ще успеят да дадат търсения ефект.
Space could hold the key to treating cancer: Astronauts are testing new drugs on NASA station https://t.co/chuH0CeC4F pic.twitter.com/qLAzh5IKNf
— Daily Mail U.K. (@DailyMailUK) May 24, 2023
И преди са правени подобни експерименти в Космоса, с които се доказва, че раковите клетки се разпространяват по-бързо с тези условия. По време на предишната мисия на Axiom се установява, че туморните стволови клетки могат да утроят размера си само за 10 дни. Това е свързано с активирането на специален ензим, който им помага да се клонират и да избегнат имунния отговор на организма. По този начин те стават латентни и към познатите терапии.
Именно затова сега изследователите акцентират усилията си към откриване на ефективно терапии, които да могат да неутрализират този бърз растеж на раковите клетки и инхибирането на ензима за метастази в условията на микрогравитация. И ако успеят, то откритията им могат да се прилагат на Земята за ранно лечение на онкологични заболявания, предава Daily Mail.