През 1972 г. съветската космическа сонда Космос 482 е изстреляна като част от мисия към Венера. Апаратът обаче не успява да напусне орбитата на Земята и се разпада на четири части. Според НАСА, една от тези части - вероятно самият спускаем апарат - ще навлезе в земната атмосферата около 10 май.
Експертите не могат да предвидят къде точно ще падне Космос 482, но вероятността да причини щети е минимална. Причината е, че над 70% от земната повърхност е покрита с вода. Според Стийн Леменс, анализатор в Европейската космическа агенция, възможността този обект да удари човек е по-малка от шанса да спечелим от лотарията.
Сондата е сферична с диаметър около един метър и тежи половин тон. Проектирана е да издържа на екстремните условия на Венера, включително високи температури и налягане, което означава, че може да оцелее с навлизането в земната атмосфера. След над 50 години в космоса обаче системата ѝ за парашутно приземяване вероятно е повредена.
Подобни случаи на неуправляемо навлизане на космически отломки не са рядкост. Големи космически обекти навлизат в атмосферата седмично, а по-малки - ежедневно. Обикновено те изгарят напълно, преди да достигнат земната повърхност.
За момента траекторията на Космос 482 се проследява от международни космически агенции. Експертите им настояват бъдещите космически мисии да се проектират така, че апаратите им да напускат орбитата чрез контролирано връщане. Това би позволило точно прогнозиране на зоната на падане и намаляване на космическия боклук, пишат ВВС.