С напредването на възрастта настъпват редица промени както в здравето, така и в начина на живот. И някои от тях са свързани със съня. Основната тенденция е по-ранното събуждане сутрин, която става все по-забележима с годините. И въпреки че за някои това може да се стори странно, науката всъщност си има логично обяснение.
Учени от Центъра за сън и циркадни науки в Университета на Аризона провеждат проучване, за да разберат причините за тази промяна. Факт е, че естественият процес на стареене води до промени в начина, по който телата ни подхождат към почивката, както и в необходимото количество сън.
Циркадните ритми зависят в основна степен от реакциите на мозъка към външни фактори като слънчева светлина, хранене и физическа активност, които ни ориентират кое време от денонощието е. С напредването на възрастта обаче някои функции в мозъка се случват със забавяне, както и доставянето на нервни сигнали, което води и до по-ниска ефективност при регистрирането на тези сигнали и реакцията срещу тях.
Източник: iStock
Светлинната стимулация определено е водеща. И няма как да се пропусне фактът, че с влошаване на зрението, което неминуемо съпътства остаряването в една или друга степен, този външен стимул става по-малко ефективен, което прави настройването на вътрешните циркадни ритми и циклите на сън и събуждане по-трудно.
Докато по-ранното събуждане може да е естествена последица от процеса на стареене, важно е да се отбележи, че съществуват различни случаи и не е задължително при всички да се случи една и съща промяна на една и съща възраст. А разбирането на настъпващите биологични промени може дa ни помогне да адаптираме навиците си така, че да работим за една по-добра хигиена на съня.
Важно е да поддържаме стриктен график и да си лягаме и ставаме по едно и също време. Трябва да си осигурим оптимална среда за сън и да неутрализираме всички фактори, които могат да помогнат на качествената ни почивка. И не на последно място - да прекарваме повече време на слънчева светлина, предава Unbranded.