Покрай това, че по време на пандемията всички прекарахме доста време затворени вкъщи, е съвсем нормално да сме отвикнали да се социализираме. За много хора този период предизвика тревожност и дискомфорт да сме навън, да се събираме с хора или пък да бъдем изцяло сами. Но да се чувстваме странно в подобни ситуации е неоправдано, а още повече, че има добри причини да свикнем да излизаме на срещи със себе си.
Дали ще идем в любим бар или пък ако сме в по-експериментално настроение, ще посетим ново място, не е от значение. На първо място най-важното е да не тръгваме с нагласата, че ще се чувстваме самотни и тъжни.
Трикът е да се фокусираме тъкмо върху обратното. Да уловим моментите на самосъжаление и да ги трансформираме в усилие да се усещане на независимост и сила.
Източник: iStock
А съзнанието ни има абсолютната способност да го направи. И ако се замислим, няма как и да не ни звучи логично, че това е упражнение за волята ни, с което полагаме грижа за себе си.
Терапевтите обясняват, че по този начин осъзнаваме възможността си да се успокояваме, да се чувстваме комфортно като сме сами и да се наслаждаваме на времето, прекарано насаме. Така изграждаме и независимостта си, опознаваме се по-добре и ставаме по-уверени във всеки един аспект от живота си.
Източник: iStock
За да се погрижим за психичното си здраве, е необходимо да можем да се фокусираме не само върху други хора, но и върху собствените си чувства, нужди и желания, казва семейният терапевт Стефани Макадан за InStyle.
Затова независимо дали сме обвързани или не, да "изведем" себе си на среща е възможност да излезем извън зоната си на комфорт.