Последните години значително промениха живота на човечеството. Забраните и ограниченията, които наложи невижданата в съвремието ни пандемия от COVID-19, накараха хората да търсят всякакви алтернативни начини да комуникират и влизат във връзка помежду си.

Коронавирусът, Естония, Латвия, Литва и решението, което взеха трите държави

"Желязната завеса" на Литва, Латвия и Естония

Решението, което взеха трите държави

Сред най-любопитните несъмнено е изграждането на портал, свързващ директно два европейски града, разположени на стотици километри един от друг.

И дори да звучи като сюжет от научнофантастичен филм, факт е, че порталът съществува - всъщност, представлява авангардна арт инсталация, хвърляща "мост" между градовете Вилнюс и Люблин.

Порталът е обществена атракция, която дава възможност на жителите на литовската столица Вилнюс и полския град Люблин, които са разделени от 600 км, да бъдат в постоянна връзка едни с други. Той предоставя едно невероятно визуално изживяване, показвайки в реално време картини и моменти от ежедневието на всеки един от двата града - подобно на постоянна видеоконферентна връзка. Това се постига с помощта на два големи екрана, всеки от които е с тежест от 11 тона, и постоянно действащи камери.

Любопитният проект е разработен в продължение на пет години от инженери от Техническия университет на Вилнюс, а основната идея е на литовския инвеститор и предприемач Бенедиктас Гилис и неговата едноименна фондация, пише MSN.

За създателите порталът е своеобразна покана за преодоляване на предразсъдъците и различията между хората и начин за директна връзка между тях. Интересно е, че идеята за него се ражда още преди пандемията от COVID-19, но именно тя дава повече смисъл на инициативата.

И макар подобна авангардна творба да не ни дава възможността да се пренасяме директно от една точка на Земята в друга, все пак идеята за портал, свързващ в реално време две нации и два различни свята, е безспорно оригинална. Затова може само да приветстваме амбициите на създателите на проекта в бъдеще да поставят подобни инсталации в различни точки на Европа и дори по целия свят.