Какво ще се получи, ако нахраним бактерии с промишлени отпадъци от плодове? "Жълто кожено яке" вероятно няма да е отговорът, който би ни хрумнал, но точно това е резултатът от сътрудничеството между датската модна марка Ganni и мексиканската компания за биоматериали Polybion.
Якето, единствен по рода си, е изработен от бактериална целулоза. И вместо да се опитва да възпроизведе характеристиките на кожата, е проектиран така, че да се усеща като напълно нов материал.
"Бяхме впечатлени от факта, че много хора харесаха дрехата, защото материалът всъщност не прилича на кожа", казва Алексис Гомес-Ортигоза, съосновател на Polybion. "Но и се усеща, че не е пластмаса. Създава уникално усещане."
Новата материя има много по-малък въглероден отпечатък, същевременно без да прави компромис със здравината, казват още създателите.
Гомес-Ортигоза, чието образование е в областта на финансите, основава Polybion през 2014 г. заедно с брат си Аксел, който пък се занимава с биотехнологии. Първоначално се фокусират върху мицела, подобна на корен мрежа от гъбни нишки и откриват завод за мицелни материали.
След това се случва нещо различно. "Преди около пет години мой приятел влезе в кабинета ми и ми показа буркан с комбуча", спомня си Гомес-Ортигоза. "От тази напитка изолирахме първата си бактерия."
Комбуча е ферментирала чаена напитка, а бактериалната биомаса, използвана за направата на якета и наречена Celium, произхожда именно от нея. Polybion почти изцяло се насочват към бактериалната ферментация, тъй като я смята за обещаващ нов източник за висококачествена алтернативна кожа.
За подхранване на бактериите фирмата използва остатъци от местни предприятия, произвеждащи консервирани плодове, главно от манго. Така бактериите се размножават и създават наноцелулозната матрица като метаболитен страничен продукт.
Ако плодовите отпадъци не се използват, попадат на сметище, където се разлагат и генерират метан - парников газ, който задържа топлина 25 пъти по-силно от въглеродния диоксид.
След като наноцелулозата бъде събрана, тя се обработва с техники, използвани от местни кожарски предприятия. "Но без хром или други токсични химикали", уточнява Гомес-Ортигоза.
Polybion проучва възможността за използване на Celium за производство на неща различни от текстил като картон, конци, строителна дървесина и дори превръзки за рани. "Той има потенциал да се превърне в материал с множество приложения", добавя Гомес-Ортигоза.
Но на този етап обаче, ако искаме да си купим бактериално яке, ще трябва да почакаме. "То е единствено по рода си и не се продава", казва Лорън Бартли, директор на Ganni. Компанията, която е поела ангажимент за 50% намаляване на въглеродните емисии в дейността си до 2027 г., работи и с други нови видове тъкани, като целта е до 2025 г. 10% от основната й колекция да бъде изработена от тях.
Дизайнът на якето е същият силует, който Ganni успешно представя в предишни колекции с използване на традиционни материали и носен от известни личности като Мишел Обама във версия от органичен памук, пише CNN.
Polybion планира подобни проекти и с други модни марки, но все още не разкрива имената им. "Мога да кажа само, че работим с най-голямата компания за спортни облекла в света, както и с три от най-важните луксозни модни къщи от Франция", каза Гомес-Ортигоза, като добави, че очаква да ги обяви подробно през следващата година.