Какво може да бъде по-трудно от тичането на 42 км на слънце? Със сигурност това е тичането на 42 км при минусови температури.

Зимното тичане и как да се облечем подходящо

Как да се облечем за зимно тичане

За какво да внимаваме, ако ще тичаме в студа

Затова и маратонът Pole Of Cold, който се провежда в Сибир, си е спечелил славата на най-студеният в света. През 2022 г. той успя да счупи и рекорд на Гинес. Тогава 65 участника се състезават при температури от -53°C.

Организаторите на маратона в Якутия, Русия решават да изместят началния час на състезанието за ранните сутрешни часове, тъй като прогнозите за времето показват, че температурата ще падне до -60°C под нулата следобед.

Температурата по време на състезанието достига 53.4°C под нулата, което го прави и най-студеният маратон в света. Световните рекорди на Гинес в момента посочват Сибирския леден маратон от 2001 г. като най-студения в света. Тогава обаче температурата е била едва около -39°C, пишат от IFL Science.

Тичане - на пътека вкъщи или навън сред природата

Къде да тичаме за видими резултати

Не само времето, но и мястото има значение

Въпреки че не липсват участници в маратона от различни места по света, между които Обединените арабски емирства, САЩ и Беларус, местните успяват да завоюват победата. Първо място заема руснакът Василий Лукин, който пресича финалната линия за 3 часа и 22 минути. Най-добър резултат при жените има Марина Седалищева (местна жителка на Якутия), която пробяга разстоянието за 4 часа и 9 минути.

Малкото селище Якутия дава името на маратона, а именно Pole Of Cold (Полюс на студа), защото то самото е наричано така. Якутия печели прозвището си благодарение на репутацията си на най-студеното постоянно обитаемо човешко селище в света.