Пристрастяването към алкохола съсипва милиони животи всяка година. Но хубавата новина е, че учените може би най-сетне откриха лек за това ужасно заболяване.
Ново лечение на алкохолно разстройство е изпробвано при маймуни и има впечатляващи резултати. И се предполага, че ако то бъдат приложено и върху хората, резултатът може да бъде огромен.
Екип от невролози и физиолози от САЩ тества нов вид генна терапия, чиято цел е да провери дали може да се въздейства директно върху основни мозъчни вериги, свързани с продължителното пиене на алкохол. Както те отбелязват, хората, страдащи от алкохолна зависимост, често се връщат към употребата на алкохол, дори и преди това да са правили опит да се откажат.
Това до голяма степен е свързано с т.нар. мезолимбична допаминова сигнализация, т.е. с начина, по който веригата на централната нервна система предава невротрансмитера на "доброто настроение" допамин. А протеин, наречен глиален невротрофичен фактор (GDNF), е от ключово значение за поддържането на функционирането на невроните в тази верига.
Източник: iStock
Експертите обаче установяват, че нивата на GDNF са намалени при хората с алкохолна зависимост по време на периоди на въздържание, най-вече в област на мозъка, наречена вентрална тегментална зона, която е част от основното функциониране на нервната система.
Ето защо изследователите решават да проверят дали използването на генна терапия за доставяне на повече GDNF във въпросната зона може да помогне за увеличаване на допамина и предотвратяване на алкохолния рецидив.
Екипът от учени обяснява как консумацията на алкохол при хора, които не са зависими, предизвиква отделянето на допамин, който създава приятно усещане, но хроничната употреба кара мозъка да се адаптира и да спре да отделя толкова количество от хормона. "Така че, когато хората са пристрастени към алкохол, те всъщност не изпитват по-голямо удоволствие от пиенето", казва д-р Катлийн Грант, автор на изследването. "Изглежда, че те пият повече, защото изпитват нужда да поддържат състояние на опиянение."
Източник: iStock
За изследването си д-р Грант и колегите ѝ използват осем маймунi, които са изложени на нарастващи концентрации алкохол в продължение на близо четири месеца. След което ги подлагат на генна терапия, съдържащ копие на човешкия ген GDNF, инжектиран директно във вентрална тегментална зона на приматите.
И резултатите са наистина смайващи. "Пиенето спадна почти до нула", казва Грант. "Животните намалиха пиенето си до такава степен, че не успявахме да го регистрираме в кръвта".
А най-вълнуващият аспект на техните открития е предположението, че генната терапия може да предложи трайно решение за хората с най-тежките случаи на алкохолизъм. Това ще бъде буквално лъч надежда за мнозина - само в САЩ, според официални данни, през 2021 г. около 29,5 милиона души са диагностицирани с тежка форма на заболяването. От които почти един милион са на възраст между 12 и 17 години.
Вероятно ще мине известно време, преди да разберем със сигурност дали подобна терапия може да бъде приложена при хора, но това е важна стъпка в борбата с това опустошително разстройство, уточняват от Indy100.
Spotlight
на 15.09.2023 в 21:54:49 #1"...осем маймунi, които са изложени на нарастващи концентрации алкохол в продължение на близо четири месеца." ========================================================= Кой е станал алкохолик за 4 месеца?!