Макар че както кофеиновите, така и алкохолните напитки водят до привикване и пристрастяване, редовната консумация на първите е свързана с повече ползи за здравето, докато вторите имат по-скоро противоположния ефект.

Тези, които пият кафе, не са като онези, които не пият

Тези, които пият кафе, не са като онези, които не пият

Как напитката променя чревната микрофлора

Интересно е обаче, че кофеинът може да взаимодейства с производството на допамин по начин, който да противодейства на някои от ефектите на алкохола върху мозъка и потенциално да намали риска от пристрастяване.

Учените не за първи път наблюдават, че кофеинът влияе на някои от начините, по които алкохолът променя поведението ни. Но едно скорошно изследване на екип учени от Италия и САЩ разглежда по-обстойно в какво се изразява тази връзка.

При експерименти с плъхове изследователите установяват, че кофеинът има значително въздействие върху ключова част от мозъка, чрез която се освобождава допамин. Тя е свързана с някои от механизмите в мозъка, които карат по-податливите на пристрастяване към алкохол хора да искат още.

Снимка 694979

Източник: iStock

По-конкретно учените откриват, че кофеинът блокира превръщането на алкохола в салсолинол - химикалът, който предизвиква освобождаването на допамин. Това съответно прави пиенето по-малко приятно и намалява желанието да продължим да пием.

Освен това изглежда, че кофеинът пряко се намесва и в това как мозъкът идентифицира и реагира не само на салсолинола, но и на морфина. А той, както знаем, също е пристрастяващ.

Снимка 694980

Източник: iStock

Тези наблюдения на учените дават знак, че кофеинът е обещаващ вариант за превенция на пристрастяването като цяло и разработването на лечения, които прекъсват тези вредни вериги в поведението, може да е възможно. Но в същото време изследователите изтъкват, че "липсва характеристика на ефектите на кофеина върху стимулираната от алкохол мезолимбична допаминова функция".

Освен че предстои дълъг път от тези лабораторни тестове до разработването на лекарство, изследователите ще проведат още тестове върху други животни, за да проверят резултатите си.

Наистина ли пиенето на кола помага при главоболие и мигрена

Наистина ли пиенето на кола помага при главоболие и мигрена

Ето какво е лекарското мнение

"След това ще се поинтересуваме да проверим дали това проучване може да предостави убедителни предложения за потенциални терапевтични цели за разстройство, свързано със злоупотребата на алкохол", допълва още неврологът Рикардо Макони, цитиран от Science Alert.