След дълъг ден на работа или стресова седмица нямаме търпение за питие (или две) у дома през уикенда. Сякаш точно от това имаме нужда.

Но какво се случва, когато една небрежна напитка в събота вечер се превърне в системно уикенд размазване, което в крайна сметка води до безпаметни нощи. Нощи, вършейки неща, които обикновено не правим, или по-лошо - такива, за които съжаляваме.

Известен като "уикенд алкохолизъм", този проблем възниква, когато пийването на една чашка всеки петък и събота, се превръща в нещо повече - проблем с пиенето, проблем на зависимостта или истински алкохолизъм, пишат от Henry Ford Health System.

Снимка 331188

Източник: iStock

Според проучване за употреба на наркотичните вещества и здравето от 2016 г., в Съединените щати повече от 136 милиона души употребяват алкохол. Повече от 47% от тях съобщават, че през последния месец са прекалявали. Експертите обясняват, че умереното "пиене" се изразява в едно питие на ден за жени и две на ден - за мъжете. Превишаването на тези норми ни поставя в риск да станем алкохолици.

Знаменитости със собствена марка алкохол

Знаменитости със собствена марка алкохол

11 личности и техните 11 бутилки

Знаците

Виното - най-добрият терапевт в света
(пием сами или използваме алкохола като механизъм за справяне с проблеми)

Само защото си сипваме чаша или две вино, докато четем добра книга, взимаме си вана или гледаме любимото си шоу, не означава, че имаме проблем с пиенето. Въпросът възниква, когато алкохолът, сам по себе си, се превръща в навик - или когато го използваме, за да се почувстваме по-добре.

Не си ти, когато си пил
(правим неща, които обикновено не вършим трезви)

Докато количеството алкохол, което консумираме, е фактор при определянето дали може да имаме проблем с пиенето, истинският въпрос е в това как ни влияе алкохолът.

Снимка 359813

Източник: iStock

Ако пиенето ни кара да правим неща, които обикновено не правим, или да действаме в противоречие с нашата преценка, трябва да преосмислим как точно ни засяга алкохолът. Ако имаме смътни спомени за събитията, които се случват, или напълно ги забравяме, то това е причина за безпокойство, независимо дали се случва само през уикенда.

Правенето на нещо спонтанно, макар и опиянени, е едно, а излагането на собствената ни безопасност (или тази на други хора) на риск - съвсем друго.

Пиячите нямат спирачки
(не може да се ограничим)

Ако си казваме, че излизаме, за да пием по едно, но се връщаме сериозно подпийнали всяка събота вечер, явно имаме проблем и нашето уиекнд безобидно "едно малко" се превръща уикенд алкохолизъм.

Снимка 374802

Източник: iStock

Това е причина да се опитаме да се ограничим само до едно питие, като най-добре е да спрем да консумираме алкохол въобще. Границата е много тънка и подхлъзването понякога става неусетно.

Алкохолът и влиянието му през горещите месеци

Напиваме ли се по-бързо, когато е горещо

За лятото и чашките в повече