Всички добре знаем, че не е хубаво да шофираме, след като сме пили. Причината е, че алкохолът забавя реакциите ни, което увеличава риска от пътно транспортно произшествие.
Според учени от университета в Утрехт, Холандия, поради същата причина не бива да шофираме и повече от два последователни часа нощем. Те смятат, че специфичната умора от карането по тъмно има същия ефект върху организма, както и алкохолът.
Именно поради тази причина те твърдят, че само три часа зад волана нощем могат да се отразят на шофьорите по същия негативен начин, както няколко питиета преди път.
Източник: iStock
Изследователите решават да направят експеримент, с който да оценят ефекта от нощното шофиране. Те провеждат опит, в който участват 14 здрави млади мъже на възраст от 21 до 25 години, които разделят на групи.
Едните карат през нощта два часа, другите - четири, а последната група - осем. И трите групи трябва да поддържат постоянна скорост от 130 км/ч на магистралата и да се стараят да стоят в центъра на платното.
Резултатите от експеримента доказват, че след два часа зад волана през нощта шофьорите започват се държали като водачи, при които е отчетено наличие на 0.5 промила алкохол в кръвта.
След три часа те вече допускат същите грешки като хора с 0.8 промила, а след 4.5 часа несигурното им поведение напомня това на шофьори с 0.10 промила алкохол в кръвта.
Източник: iStock
На базата на своето проучване експертите от университета в Утрехт смятат, че правителствата трябва да наложат лимит, който да не разрешава повече от два последователни часа шофиране през нощта. Според тях това е необходимо, тъй като полицията няма как да измери нивото на умората така, както мери промилите в кръвта. Учените смятат, че подобна мярка ми намалила броя на пътните инциденти, пишат от Daily Mail.