Пластмасата, частици от която откриваме вече в храната, водата и въздуха си, представлява сериозна заплаха за живота в световните морета. Пластмасов боклук може да открием от най-северните до тропическите морета, както и от повърхността до морското дъно.
Един от най-големите проблеми, които трудно могат да бъдат управлявани е, че насъбралите се пластмасови отпадъци се носят на големи разстояния от вълните, вятъра и морските течения. Така достигат места, които нямат връзка с произхода им.
Например огромно количество боклук, носещ се във водите около Сейшелските острови, всъщност идва от Индонезия. Което означава, че е "пропътувал" повече от 4 хил. километра. Освен за чистотата на моретата, той представлява заплаха и за морските обитатели.
Източник: iStock by Getty Images
За да оценят къде в северната част на Атлантика - океанът, който има най-голяма връзка с Европа, биха се натрупали най-много боклуци в морето, учени от Морската лаборатория в Плимут разработват схема, по която да предвидят пътя на отпадъка.
Така стигат до заключение, че най-застрашен от пластмасови отпадъци е морският живот край атлантическото крайбрежие на САЩ, в района на Мексиканския залив, по атлантическото крайбрежие на Великобритания и Франция, както и в района около Азорските острови.
Източник: iStock
Изследването на Морската лаборатория отново показва колко голямо разстояние може да изминат пластмасовите отпадъци в морето - над 90% от тези около Азорските острови (територия на Португалия), всъщност са генерирани на островите в Карибско море и в САЩ.
Освен официални мерки на страните от ООН, като Глобалното споразумение за пластмасата, по което все още се работи, от Conversation изтъкват важността на решенията на потребителите. Редуцирането на употребата на пластмасови изделия, повторната им употреба и рециклирането са мощни инструменти да се справим със замърсяването като индивиди.