Пластмасата е устойчив материал, изграден от синтетични или полусинтетични органични полимери, които имат изключително дълготраен живот. Тъжната реалност е, в че повечето случаи изработените от тази материя материали се използват еднократно, преди да бъдат изхвърлени в кофата за боклук.

Пластмасите, химикалите в тях и негативният ефект, който имат върху здравето ни

Връзката между пластмасата и надебеляването

Още една вреда, която ни нанася

Найлоновите торбички, които са сред най-употребяваните в ежедневието ни пластмаси, са възприети като продукт за еднократна употреба. А всъщност те са изработени от трудно разградимия полиетилен, който, в досег с околната среда, допринася за цялостното замърсяване на планетата и за изменението на климата.

Пластмасата, попаднала във водните басейни, предвид прякото ѝ и постоянно излагане на слънчева светлина, се разпада на микропластмаса. Оттам тя се консумира от животните - според скорошно изследване се съдържа в 60% от рибите в световен мащаб. В стомаха на мъртви китове дори са открити значително количество пластмасови отпадъци.

Снимка 612795

Източник: iStock

Частици пластмаса се откриват вече и в почвата, и дори в питейната вода, пише Mind Body Green.

Затова едно от най-важните неща е пластмасата да бъде изхвърляна на подходящите за целта места, каквито са контейнерите за разделно събиране на отпадъци. От там тя се извозва в депа, в които се подлага на рециклиране.

Снимка 612797

Източник: iStock

Отпадъците се почистват и сортират по вид, след което всяка категория пластмаса се раздробява на дребни части и се оформя в пелети - от които се правят нови продукти. Пелетите обикновено не се използват за създаване на същия пластмасов артикул, а се превръщат в материали като автомобилни части, мебели или дрехи.

Все пак е добре да сме наясно, че само рециклирането не е достатъчно и няма да спаси нашата планета. Всеки човек трябва да има лична отговорност за начина, по който използва пластмасата и в частност найлоновите торбички. Факт е, че една торбичка може да бъде многократно употребявана, преди да бъде изхвърлена в контейнера за боклук.

Снимка 612796

Източник: iStock

Освен да поставим в торбичката покупките от магазина, може да я използваме и за домашното кошче за отпадъци. Или да покрием растенията в зимния сезон, за да ги предпазим от замръзване. Разбира се, може да съхраняваме и много от вещите си вкъщи - като дрехи, обувки и различни дребни предмети.

А може да помислим и дали не бихме могли да заменим найлоновите торби с такива от памук, лен или други подобни материали за многократна употреба.

Антарктида, микропластмаса и колко опасна е за уникалната екосистема на континента

Защо Антарктида разтревожи учените

Застрашен ли е континентът

И следващия път, когато просто решим да изхвърлим с лека ръка торбата от найлон, нека се замислим какво въздействие ще има тя върху околната среда, върху самите нас и върху следващото поколение. И че си струва да се опитаме да я използваме повторно или поне да я отнесем до контейнера за рециклине.