Лондончани може да си помислят, че чакането на метрото пет минути е твърде много време, но в един град в Китай пътуващите са изправени пред доста различно предизвикателство. На спирка Hongyancun в Чунцин станцията е толкова дълбоко под земята, че са нужни повече от 10 минути и няколко ескалатора, за да се стигне до перона.
Разположена в градския квартал Yuzhong, станцията, която отворя врати през 2022 г., се намира на зашеметяващите 116 метра под повърхността - еквивалента на 40 етажа.
За сравнение, най-дълбоката метростанция в Лондон е Hampstead, която се намира на 58.5 метра под нивото на земята - половината от дълбочината на станцията в Чунцин. Междувременно най-дълбоката станция на метрото в Ню Йорк е станция 191st Street - около 53 метра под нивото на улицата.

Източник: iStock
Спирка Hongyancun се намира на линия 9 на железопътната транзитна система Chongqing в район, известен със своите криволичещи пътища и безкрайни хълмове. Докато станцията се строи, според съобщенията на работниците са били необходими 38 минути, за да се изкачат до върха от дъното на станцията.
Сега, ако пътниците искат да стигнат до дъното, те трябва да вземат осем ескалатора до платформата. Бързото спускане обаче може да доведе до пукане в ушите на пътника от промяната на налягането. Има и по-бърз вариант за достигане до дъното - спускане, което отнема само 53 секунди с асансьор.

Източник: iStock
Благодарение на уникалния дизайн на гарата, сега тя се е превърнала в туристическа атракция с посетители, пътуващи от цял свят, за да изпитат транспортната система. И това не е единствената уникална атракция в Чунцин.
Неговият лабиринт от многоетажни сгради, неоново осветени небостъргачи и футуристична архитектура му спечелиха прозвището "киберпънк град" - поради удивителната му прилика с дистопичния пейзаж на "Блейд Рънър".

Източник: iStock
Градът може да се похвали с 298 небостъргача с височина над 100 метра и 26 сгради с височина над 200 метра, нареждайки се на 15-то място в света по брой небостъргачи и на шесто място в континентален Китай. За да се добие представа, ще споделим, че в момента има само 12 кули в Лондон, които надвишават 200 метра.
Неговото многоетажно оформление означава, че много хора, особено туристи, го посещават, за да изследват дълбините. Има дори външни ескалатори, за които туристите могат да платят, свързвайки ги с различни нива на града.

Източник: iStock
Мнозина са привлечени и от отличителна черта на транзитната система Чунцин - гара Liziba, която минава между шестия и осмия етаж на 19-етажна сграда, в която се помещават и няколко апартамента. Въпреки че може да изглежда като пример за лошо планиране, гарата и жилищният блок са умишлено проектирани и конструирани като единна интегрирана структура.
Високата сграда се състои от две отделни зони: седем етажа в долната част на сградата са част от гарата, а останалите 11 етажа съставляват жилищната зона.