Напуканите устни са един от най-дразнещите козметични проблеми, който засяга както жени, така и мъже. Затова и хора и от двата пола обикновено разполагат поне с един балсам за устни.
Не за първи път обаче се повдига въпросът дали този тип продукт всъщност не води до обратния ефект - вместо да помага при напукани устни, да влошава състоянието още повече. Ето и какво е мнението на дерматолозите.
Най-напред те уточняват, че обикновеният балсам за устни се прави с вазелин и когато е нанесен върху устните, на практика създава защитна бариера, която "запечатва" влагата и предотвратява загубата ѝ. Основният минус обаче е, че не хидратира и не овлажнява.
Източник: iStock
Друг негатив на балсама за устни е съдържанието на аромати и оцветители, които могат да причинят раздразнение. Не всеки обаче получава подобна реакция, а зависи от това колко чувствителни са устните на човек. При някои хора раздразнението от ароматите и оцветители води до по-честа употреба на балсама за устни, с цел да облекчат състоянието. Но по този начин се получава един затворен кръг, при който подобрение на напуканите устни няма.
Според дерматолозите усещането за непрекъснатата нужда от нанасянето на балсам е знак, че това не е правилният продукт за нас. Те съветват да заложим на овлажняващ балсам, вместо на такъв на основата на вазелин. В случай че устните ни са прекомерно напукани, е най-добре да наслоим двата типа, като първо нанесем от овлажняващия, а след това от обикновения балсам (или пък чист вазелин), пише InStyle.