Роб Грийнфийлд не зарежда банята си с купена от магазина тоалетна хартия. Вместо това известният природозащитник избира няколко буйни, зелени листа от растението плектрантус, растящо в двора му във Флорида. Звучи странно, но наистина върши работа - по думите на самия Роб.
От 29 април насам екоактивистът обикаля големите градове във американския щат като част от своята инициатива "Отгледайте собствена тоалетна хартия". Целта му е да насърчи хората да използват листа от растения, вместо да купуват търговския санитарен материал.
"Искам да покажа на хората, че винаги има по-добри начини", казва той пред People. "Живеем в свръхпотребителско общество и повечето от нас наистина не знаят откъде идват нещата и какво е въздействието им върху природата. И тоалетната хартия не е изключение. Ние просто я купуваме в магазина и никога не се замисляме."
За Грийнфийлд, който обича да стига до крайности, когато става дума за опазване на планетата, тази кампания е още един начин да привлече вниманието към значимите проблеми. Предприемач, влогър, градинар, в последните години 36-годишният жител на Уисконсин носи пластмасов костюм, пълен с боклуците, които самият той генерира в продължение на месец. Живее в малка къща, с размер отоколо 10 квадратни метра, захранвана от слънчева енергия, която построява от преработени материали и яде храна, която отглежда и намира сам. И всичко това, за да покаже на хората, че устойчивият начин на живот е възможен.
А сега е фокусирал вниманието си върху новото си тоалетно "изобретение". Често сяда насред улицата, заедно с от растението плектрантус и казва на хората: "Хей, знаеш ли, че можеш сам да си отгледаш тоалетна хартия?"
И ако хората се заинтересуват, Грийнфийлд започва да обяснява: "Листата на растението са възможно най-меки. Освен това са издръжливи. Дори имат приятен аромат на мента. А освен това, всяко листо е с размер на парче тоалетна хартия."
Грийнфийлд дори раздава разсад от растението. Уточнявайки, че то е изключително топлолюбиво, непретенциозно и расте бързо и изобилно.
Намаляването на употребата на тоалетна хартия намалява и количеството енергия, необходимо за изсичане на дърветата, нужни за нейното производство и разпространение. Това помагат и за запазването на горите, които са незаменими. "Да изсичаме тези гори, просто за да се избършем с най-меката хартия, за мен е огромно неуважение към природата", казва екоактивистът.
Въпреки че листата от растението за тоалетна хартия не могат да бъдат пуснати директно в тоалетната, те могат да бъдат заровени в двора. А това е начин, според Грийнфийлд, за компостирането на собствените ни изпражнения - което е още едно решение на екологичната криза, в която се намираме.