Въпреки че тоалетната хартия съществува в западния свят поне от XVI в., а в Китай - от II в. пр.Хр., милиарди хора по света не използват тоалетна хартия и до ден днешен. А в по-ранни времена тоалетната хартия е била още по-оскъдна.
И предвид че това е сравнително ново "изобретение", любопитно е какво са използвали древните хора, за да се избършат, след като използват тоалетната.
Оказва се, че на този въпрос според Сюзън Морисън, професор по средновековна литература в Тексаския държавен университет, е трудно да се отговори само по археологическите находки. "Не притежаваме по-голямата част от материалите, защото са органични и просто са изчезнали", казва тя пред Live Science. Въпреки това експертите са успели да възстановят някои образци, включително такива със следи от изпражнения и изображения, описани в изкуството и литературата.
В историята хората са използвали всичко - от собствените си ръце до царевични кочани и сняг, за да се почистват. Според проучване, публикувано в Journal of Archaeological Science: Reports през 2016 г., един от най-старите регистрирани материали за целта е хигиенната пръчка, датираща от Китай преди 2000 години. Тя е представлявала дървена или бамбукови пръчка, увита с плат.
По време на гръцко-римския период от 332 г. пр. Хр. до 642 г. сл. Хр. гърците и римляните се почиствали а помощта на tersorium - дървена пръчка, на единия край на която има прикрепена гъба и която се оставяла в обществените бани за общо ползване. Но някои учени твърдят, че съоръжението може да е било използвано за почистване на тоалетните, а не на ползващите ги. Самият tersorium се хигиенизирал, като се поставял в кофа с вода, в която е разтворен сол или оцет.
Древните се почиствали и с керамични парчета, заоблени в овална форма и наречени pessoi. Археолозите са открили подобни реликви със следи от изпражнения по тях, а на древна чаша за вино е изобразен мъж, който използва въпросното камъче.
Възможно е гърците да са се избърсвали и с ostraka - керамични парчета, върху които са изписвали имената на враговете си, когато са гласували за тяхното отлъчване. След гласуването те вероятно са избърсвали фекалиите си със съответното име.
В Япония през VIII в. сл. Хр. хората са използвали друг вид дървена пръчка, наречена chuugi, за почистване отвън и отвътре - те буквално вкарвали пръчката в задните си части.
Но наред с така популярните пръчки, древните хора са се забърсвали с много други материали като вода, листа, трева, животински кожи и миди. През Средновековието дори и с мъх, седеф, сено, слама и парчета гоблен.
Материалите са били толкова много, че френският писател Франсоа Рабле се вдъхновява да напише сатирична поема на тази тема през XVI век. В стихотворението му за първи път се споменава тоалетна хартия в западния свят, но той я нарича неефективна. Вместо това Рабле стига до заключението, че най-добрият вариант е гъшият врат, шегувайки се, че "перата биха работили също толкова добре, колкото и всичко органично".
И дори и днес хигиенизирането след ходене до тоалетна не е универсално за целия свят. Така например австралийската новинарска емисия SBS Punjabi леко се подигра на западното общество, отчаяно от липсата на тоалетна хартия в началото на пандемията от Ковид 19, призовавайки го да "мие, а не да избърсва - с нежна струя вода".