Човешкия организъм е сложна и издръжлива машина, която обаче може да бъде компроменитарана по много начини. Има случаи, в които на пръв поглед безобидни и дори полезни храни и напитки, всъщност крият потенциални опасности. Да вземем например сока от грейпфрут. Ако за повечето хора е вкусна, здравословна и пълна с витамини и минерали напитка, за някои е потенциално фатален, ако го смесят с грешното лекарство.
Все повече изследвания показват, че два члена от клас химични съединения, наречени фуранокумарини, които се намират във високи концентрации в грейпфрута, могат да намалят или повишат усвояването на определени лекарства. Това води до опасно ниски или, както е по-често, опасно високи нива на тези лекарства в нашия организъм.
Както обяснява фармакологът Ший Мей Хуанг пред Science Alert "сокът позволява на повече от лекарството да навлезе в кръвта... Когато има твърде много лекарство в кръвта, може да имате повече странични ефекти."
Източник: iStock
Ето как работи. Нашето тяло произвежда ензим, наречен цитохром P450 3A4 (или CYP3A4), главно в черния дроб и тънките черва. Този ензим помага на тялото ни да разгражда малки чужди молекули, като токсини или лекарства, така че да можем да ги изхвърлим. Той играе решаваща роля в метаболизма на много лекарства.
Фуранокумарините пречат на способността на тялото да произвежда или ефективно да използва CYP3A4 (и други членове на семейството на цитохром Р450 ензим). Само една чаша сок от грейпфрут може да повлияе на CYP3A4, а многократната консумация намалява чернодробната активност на CYP3A4.
Това от своя страна пречи на способността на тялото ни да метаболизира определени перорални лекарства. По-голяма част от лекарството навлиза в кръвта и остава в тялото ни за по-дълго, предизвиквайки ефект на предозиране, дори когато сме приели правилната доза. И видовете замесени лекарства в случая са в широк спектър - от лекарства за холестерол и кръвно налягане, до такива за рак и против тревожност.
Резултатите от това могат да бъдат доста драматични. Учестен сърдечен ритъм, разграждане на мускулна тъкан, токсичност на костния мозък, задух, стомашно-чревно кървене и бъбречна недостатъчност са сред възможните усложнения на някои от лекарствата, които се повлияват от фуранокумарините. И в екстремни, но също така привидно редки случаи, тези взаимодействия могат да бъдат фатални.
Източник: iStock
С някои лекарства грейпфрутът има обратен ефект. При фексофенадин, например антихистамин, консумацията на грейпфрут намалява ефикасността на лекарството. Въпреки че потенциалните странични ефекти не са толкова тежки, със сигурност не искаме внезапно да открием, че лекарство ни за алергия не е толкова ефективно, колкото трябва да бъде.
Ако приемаме важни за здравето ни лекарства, не е задължително да избягваме грейпфрут, сякаш сме вампир, а грейпфрутът е светена вода. Би било добре обаче да се консултираме с нашия лекар или фармацевт, за да сме наясно с потенциални взаимодействия и да се уверим, че сме прочели цялата информация от листовката.