Микровълновите печки разчитат на способността на микровълните (радио вълни с висока честота) да се поглъщат от материали, които съдържат вода, например храна и течности, след което да се трансформират в топлина и да загряват тези материали. Микровълните напълно се отблъскват от металите, но свободно преминават през стъкло и някои видове пластмаса. Затова не бива да се опитваме да топлим в микровълновата печка храна, която е поставена в метални съдове или такива с металически декорации.
Микровълните се използват и за други цели - в телекомуникациите и мобилните телефони, телевизията, радарите, медицината.
Когато микровълновата печка не е повредена, целостта ѝ е запазена и вратичката се затваря добре, микровълните не я напускат и хората в близост са защитени. Тези уреди разполагат и с няколко, независими една от друга защити, които да спират излъчването на микровълни, когато вратата бъде отворена. Опасно е да се опитваме сами да ремонтираме печката, ако се развали и това трябва да се извършва само от специалисти инженери.
Източник: iStock
Важно е да почистваме добре микровълновата и особено местата, които биха попречили на плътното затваряне на вратичката.
Именно свойството на микровълните да загряват материали и тъкани, съдържащи вода, ги прави потенциално опасни. Най-застрашени са органите и тъканите, които имат лоша терморегулация и кръвоснабдяване, като очите или чувствителните към нагряване тестиси. Но те може да пострадат само при много дълго излагане на високи нива на излъчване, каквито не се достигат около микровълновите фурни.
Източник: iStock
Противно на някои погрешни схващания, храната, която е стоплена и сготвена в микровълновата не става радиоактивна, нито в нея остават микровълни - храната не се променя, не губи хранителната си стойност и не става опасна. Микровълните имат природата на светлината - щом източникът бъде спрян, и вълните изчезват, както когато загасим лампата в тъмна стая, не остава светлина.
Но съществуват други, по-тривиални рискове, свързани с някои особености на нагряването от микровълни. При достигането до високи температури, във водата в микровълновата печка може да не се образуват мехурчета, които да извеждат парата при завиране на водата. Така се получава супер-загрята вода, която може изведнъж да заври при поставянето на бъркалка или лъжица в нея, например. И това да доведе до заливане с вряла вода и тежко изгаряне.
Източник: iStock
Някои видове храна нямат пори в себе си и се нагряват неравномерно. Такъв пример е хот-догът и яйцето в черупка. Тези храни може да експлодират.
Друг риск е във вътрешността на храната да останат живи потенциално опасни микроорганизми, тъй като микровълните достигат по-трудно до вътрешността на дебелите парчета месо, например. Тази опасност е налице, ако се опитваме да готвим в микровълновата. Има специализирани видове микровълнови, които могат да стерилизират предмети, като бебешки шишета, но това е изрично отбелязано от производителя и не е характеристика на всяка микровълнова печка.