От години все по-често слушаме за микропластмасата, за вредите от нея и за това, че е навсякъде около нас. И продължаваме да имаме все същото чувство, че сякаш не може да се направи особено по въпроса. Освен за популациите в Световния океан и на сушата, това замърсяване се явява сериозна заплаха и за нашето здраве. И поредното доказателство е налице.
Според ново проучване, проведено с мишки във Vassar College, частиците микропластмаса могат да преминат кръвно-мозъчната бариера и да достигнат до мозъка, и то в рамките на едва два часа след поглъщането им.
Кръвно-мозъчната бариера е своеобразна защитна стена, която предпазва мозъка ни от различни бактерии и токсини, навлезли в кръвоносната система на организма. Но изглежда тя е неефективна по отношение на частиците микропластмаса.
Източник: iStock
И когато защитата е пробита, рискът от възникване на възпалителни процеси и когнитивни нарушения се повишава значително. Учените не без основание смятат, че частици, които могат да преминат през тази почти съвършена защита, лесно могат да доведат и до увреждане на нервни клетки по цялото тяло.
Това е наистина притеснително откритие на фона на предишни научни твърдения, че микропластмасата може да доведе до тежки заболявания като деменция и Алцхаймер. Също така провеждани в САЩ изследвания доказват, че почти няма човек, в чиято кръв да не се открива микропластмаса в по-голямо или по-малко количество. А прогнозата за близкото бъдеще не включва подобряване на тези данни.
Източник: iStock
Важно е все пак уточнението, че това изследване е проведено върху мишки, които също имат кръвно-мозъчна бариера, но няма категорични доказателства, че същото нашествие ще се случи и в човешкия мозък. Но на фона на откритието, че микропластмасата може да достигне и до плода при бременни жени, съмненията са малко.
И отново достигаме до въпроса какво можем да направим, за да намалим риска за здравето си. На първо място да спрем да използваме опаковки за еднократна употреба и да ограничим доколкото е възможно консумацията на пакетирани храни. Същото се отнася и за всички напитки в пластмасови шишета и кутии. Трябва да обърнем внимание и на това в какво готвим, защото тиганите с незалепващо покритие се оказват един от основните източници на токсини и микропластмаса, които доброволно допускаме в ежедневието си, припомня mindbodygreen.