Пещерите Longyou са сред най-мистериозните древни места в световната история. Построени преди около 2000 години, тези създадени от хора пещери лежат в неизвестност в продължение на векове, докато не са случайно открити от фермери през 90-те години. Пещерите от пясъчник (седиментна скала, образувана от материал, получен при физическото разрушаване на други скали) се намират близо до село Шиан Байкън в провинция Джъдзян, Източен Китай.
Открити са през 1992 г., когато местни фермери пресушават няколко езера, разкривайки пет големи пещери. По-късна работа на археолози разкрива още 19 по-малки структури на мястото. Както отбелязва проучване от 2009 г., 24-те пещери са в различни размери, вариращи от 18 до 34 метра ширина и от 8 до 18 метра височина, пълни с високи наклонени покриви и удивително здрави стълбове.
В годините след откриването му археолози от Китай, Япония, Полша, Сингапур и САЩ се стичат там, за да търсят отговори. Установено е, че пещерите съдържат исторически реликви от управлението на император Суан от Хан, живял от 91 до 48 г. пр. н. е., което предполага, че са създадени от хора преди повече от 2000 години.
Епохата е наистина поразителна. Експертите се борят да обяснят как пещерите са успели да запазят целостта си толкова дълго време. Освен това всеки археолог може да отбележи, че те със сигурност не изглеждат като повечето структури, създадени преди 2000 години. Гледайки ивиците в стените на пещерата, можем да предположим, че те са били изградени по някакъв начин чрез изсичане на земята слой по слой, но това са само догадки.
Всъщност никога не са били открити древни записи за пещерите или тяхната конструкция. Може би единствените структури, подобни на пещерите Longyou, са пещерите Huashan, но те се намират на 200 километра разстояние на друго място в Китай и вероятно са построени 1500 години по-късно. Също така е загадка защо древните хора са положили толкова големи усилия, за да създадат тези пещери.
Дали това е убежище, церемониална структура, таен дворец на елитите или мина за природни ресурси? Една теория, представена през 2014 г. от Ян Хюнсун, изследовател в Института по археология на Китайската академия за социални науки, е, че пещерите са построени под командването на древния цар Гушиен (Goujian) през 494 г. пр.н.е. Според китайските медии Хюнсун твърди, че Гушиен е използвал пещерите, за да скрие хилядите си войници след съкрушително поражение в битка.