Почти 400 милиона барела петрол в момента се намират в десетки подземни пещери в дълбокия юг на САЩ. Известен е като Стратегически петролен резерв (SPR) и служи като голяма тлъста пешка в играта на високи залози на геополитиката. Разпръснато в 61 пещери в Тексас и Луизиана по крайбрежието на Персийския залив, подземното хранилище в момента съдържа 396.4 милиона барела суров петрол, според официалната статистика от 28 март 2025 г.
Днес резервът има максимален капацитет от 714 милиона барела, въпреки че в миналото е побирал дори повече. Капацитетът достигна своя връх през декември 2009 г. при рекордните 726.6 милиона барела. Хранищата са разположени на 610 до 1219 метра под повърхността на земята в солени куполи - огромни подземни образувания, сформирали се от бавното движение нагоре на сол през горните скални слоеве.
Тези куполи предлагат сигурна среда, която предотвратява течове и замърсяване, което ги прави идеален избор за съхранение на суров нефт. Също така очевидно е много по-евтино от изграждането на изкуствени куполи за съхранение или изкопаването на пещери.

Източник: iStock
Милиони барели редовно се пренасят навътре и навън, за да поддържат стратегически силната позиция на САЩ както у дома, така и на международната сцена (поне това е идеята). Стратегическият петролен резерв е създаден след енергийната криза от 1973 г., когато коалиция от арабски държави налага строго ембарго срещу САЩ и други страни, които подкрепят Израел по време на войната Йом Кипур през 1973 г.
Смелият ход предизвиква шокови вълни в глобалната икономика - рязко покачване на цените, икономически сътресения и дълги опашки по бензиностанциите, и кара САЩ да осъзнаят колко уязвими са били от смущения в доставките на петрол от чужбина.
В отговор е създаден този резерв от правителството като запас от петрол за спешни случаи, за да се предпази от прекъсвания на доставките, причинени от природни бедствия, геополитически конфликти, затваряне на търговски пътища, нестабилни международни пазари и т.н. Частните петролни компании наистина имат свои собствени резерви за спешни случаи, които могат да се справят с ударите на проблеми с доставките, но нищо в този мащаб.

Източник: iStock
Управляван от Министерството на енергетиката на САЩ, SPR е в състояние да пусне петрол на американския пазар, за да облекчи недостига и да намали цените, или да го продаде на други нации, когато е стратегически необходимо. Например след урагана Катрина през 2005 г. резервът дава 20.8 милиона барела, за да компенсира прекъсванията на доставките и да стабилизира цените.
Ако правителството не беше предприело това действие, американците вероятно трябваше да да плащат много повече при зареждане. През последните десетилетия имаше десетки пъти, в които се налагаше да се прибегне до събраното в SPR, поне четири от които идват директно от заповеди на президента. Последният път се взимат от запасите през март 2022 г., след инвазията на Русия в Украйна, когато САЩ се координираха с 30 други държави, за да освободят 60 милиона барела петрол от стратегически резерви, като САЩ допринасят за половината от товара.
Това колективно действие има за цел да стабилизира световните енергийни пазари на фона на значителни прекъсвания на доставките, причинени от Русия, основен глобален доставчик на изкопаеми горива. Цялата система около Стратегическият петролен резерв обаче предизвиква куп критики от всички ъгли.

Източник: iStock
Някои твърдят, че е неефективно и зле организирано. Това е подчертано през октомври 2000 г., когато SPR продава на търг значителни разпределения на по-малки и сравнително неизвестни фирми с малък или никакъв опит на петролните пазари. Други твърдят, че то е било използвано за самоцелно политическо маневриране. Например много обвиняват президента Байдън, че е разпоредил спешни освобождавания през 2022 г., за да намали цените на газа и да спечели благоволението на избирателите преди междинните избори.
Тъй като световният енергиен пейзаж се променя и международните отношения стават все по-объркани, някои експерти започват да се замислят дали SPR се нуждае от масивна реконструкция или цялостна промяна, пише IFL Science.