Свикнали сме живота ни да улесняват всевъзможни джаджи, на които делегираме някои от задълженията си. Смятаме ги за необходим лукс, благодарение на който и вълкът сит, и ангето цяло. Или с други думи - и домът ни чист, и ние сме си починали.
Надали обаче сме се замисляли как са възникнали първоначално някои от технологичните изобретения, които днес използваме в ежедневието си. И изненадата е, че някои от тях са създадени преди всичко за употреба в Космоса, а след това се "приземяват" и в нашия живот. Ето и няколко примера.
Камерите на телефоните
През 90-те години на миналия век учените от лабораторията за реактивно задвижване към НАСА създават малки камери за космическите кораби. Целта им е да създават висококачествени изображения, консумирайки малко енергия. Същата технология впоследствие се използва и при смартфоните и лаптопите.
Източник: iStock
Системи за пречистване на питейната вода
Ако искаме да пием вода от чешмата, но се притесняваме за нейното качество, най-лесното и логично решение е да инсталираме система за пречистване. Нейният първообраз се създава от учени от НАСА през 70-те години на миналия век - патрон с "микробен възвратен клапан", който пречиства водата в космическите станции, използвайки йод вместо хлор.
LED светлините
Те отново са технология, разработена от космическата агенция на САЩ. Създават се с идеята да подпомогнат отглеждането на различни растения в космическите станции. А днес имат наистина широко приложение и на земята.
Източник: iStock
Безжични слушалки
Приемаме ги като просто поредната готина джаджа, с която любимата ни музика е навсякъде с нас. През 60-те години обаче са голям технологичен успех на НАСА. Целта им е да създадат компактно радиооборудване, което да може да се използва в каските на астронавтите. И успяват, съвместно с компанията Pacific Plantronics.
Мемори пяна
Днес, когато си търсим нов матрак, държим той да има мемори пяна, за да спим като на облак. А през 70-те години това е просто иновативен материал, използван за подплата на седалките на астронавтите, за да им е по-удобно при излитане и кацане.
Поради свойството си да приляга към извивките на тялото, мемори пяната спестява на космическата агенция много разходи по създаването на персонализирани седалки.
Източник: iStock
Компютърната мишка
Нейният първи прототип е създаден от изследователя Дъглас Енгълбърт. Целта е била да направи компютъра по-интерактивен, а работата с данни на екрана - по-удобна. Е, няма как да не му благодарим.
Лаптопът
Днес си е истинска необходимост и голяма удобство. А предшественикът на съвременните лаптопи носи името GRiD Compass. Той е пуснат за продажба през април 1982 г. Първата му и най-важна мисия обаче е на борда на совалка на НАСА. Там се използва за бордова навигация, следене на нивото на горивото, както и на други показатели.
Източник: iStock
Пречиствател за въздух
Колкото по-мръсен става въздухът навън, толкова по-модерни и нужни ни стават тези устройства. А тяхната първа употреба е в космическите кораби и Международната космическа станция.
Основната му цел там е да прочиства въздуха от газа етилен, който се отделя от растенията и ускорява гниенето на плодовете и зеленчуците, предава MSN.