На западния бряг на река Дон, на 500 километра от Москва, се намира една необичайна находка, датирана около пика на последната Ледена епоха в Европа - кръг, оформен от кости на мамути, наречен Костенки 11. В този регион има около 70 подобни кръга и всички, които знаят за тях, се питат за какво са служели, но този изглежда е най-старият - на около 20 000 години.
По онова време условията на живот били изключително трудни, а зимата - студена и жестока. Палеолитният археолог Александър Приор казва: "Повечето други места на подобни географски ширини са били изоставени по онова време, но тези групи успели да се адаптират и да намерят храна, подслон и вода."
Източник: Pryor et al., Antiquity, 2020
Костенки 11 е най-старият непрекъснат костен кръг и е с диаметър 12.5 метра. Той е направен почти само от кости на мамути, но има и кости от елени, коне, мечки, вълци, червени и арктически лисици. В състава на кръга археолозите са открили общо 51 долни челюсти и 64 цели черепа от мамути.
В единия край на кръга има изкопани три големи ями, също пълни с мамутски кости.
Изследователите са намерили и много въглени наоколо, което доказва присъствието на хора по онова време и на това място, както и че те са използвали дърво или смес от дърво и кости, за да си палят огньове.
Наличието на иглолистни дървета на това място е вероятната предпоставка там да са живели и оцелявали хора, за разлика от много други територии в северна Европа.
Източник: Pryor et al., Antiquity, 2020
Археолозите открили и идентифицирали останки от няколко растителни вида, които според тях са били използвани за отрова, лекарство или за изработването на тъкани и използването им като конци.
Приор се пита какво е привлякло тези хора на подобно място и допуска, че там може да е имало горещ извор, който да е осигурявал незамръзнала вода за хора и животни и така всички те да са се озовали на едно място. А предназначението на костните кръгове остава неразгадано.