От години вече се говори, че някои хора са по-примамливи за комарите от други. Ново проучване обаче слага край на предположенията и доказва дали наистина има причина някои хора да страдат повече от ухапванията на тези неприятни летни насекоми.
Резултатите от проучването са публикувани съвсем наскоро, на 18 октомври, пише People. То се е провело през последните няколко месеца и е включвало 64 участници. Според заключението телесната миризма на човек играе голяма роля при вероятността комарът да ухапе.
Учените уточняват, че миризмата на човека е изградена от различни химични съединения. Благодарение на това свое знание, както и на изследването, те са забелязали конкретен модел. Хората с кожа, която произвежда по-високи нива на карбоксилна киселина, е значително по-вероятно да бъдат ухапани от комар, в сравнение с тези, които произвеждат по-малко от същата киселина.
Източник: iStock
За да се стигне до това наблюдение, участниците в проучването е трябвало за шест часа да носят найлонови ръкавици, които да попият от индивидуалната човешка миризма. След като ръкавиците са били нарязани на парчета и поставени в контейнери заедно с женски комари от вида Aedes aegypti, учените са наблюдавали реакцията на насекомите към миризмата.
Освен че хората с кожа, която отделя по-високи нива на карбоксилна киселина, са по-податливи на ухапвания от комари, изследователите отбелязват и още нещо. Според тях нивата на произведената киселина не се променят с времето, дори ако диетата или навиците на човек се променят.
Това е колкото добра новина за едни, толкова и лоша за други. В случай че комарите досега са ни харесвали "за мезе", то най-вероятно те ще продължават да ни избират за жертва на ухапванията си и занапред.