От години се говори за глобалното затопляне и това, че трябва да бъдат взети сериозни и бързи мерки, ако искаме да забавим темповете му.

Глобалното затопляне и ще живеем ли по-малко заради по-високите температури

Това ли ни чака: по-високи температури - по-ниска продължителност на живота

Още негативи от глобалното затопляне

Колко се получава е отделен въпрос, защото всяка следваща година отчитаме нов най-горещ ден в историята. Така например юли 2023 г. записа рекорд за най-горещ ден в световен мащаб, откакто се водят такива регистри.

Тогава средната температура в световен мащаб бе 17.08 градуса по Целзий. За съжаление, този юли отново ще влезе в историята по негативен начин, защото успя да счупи рекорда от миналата година.

Според Copernicus Climate Change Service, които проследяват световните температури чак от 1940 г., 21 юли, неделя, е бил най-горещият ден в историята.

Снимка 675968

Източник: iStock

Средната дневна температура в световен мащаб през този ден е била 17.09 градуса по Целзий. Още по-притеснителното е, че всеки един месец от юни миналата година до момента се класира като най-горещ на планетата в сравнение с предишни години, пише Reuters.

Ето защо някои учени смятат, че 2024 г. може да измести 2023 г. от първото място за най-гореща година, откакто се водят регистри.

Тропическите болести, които очакват Европа заради глобалното затопляне

Тропическите болести, които очакват Европа заради глобалното затопляне

Комарите са основният им преносител

"Като следствие от увеличаващите се парникови газове в атмосферата — неизбежно е да видим нови рекорди, счупени през следващите няколко месеца, дори през следващите няколко години", казва Карло Буонтемпо, директор на Copernicus Climate Change Service.