Отдавна се говори за т.нар. кокаинови хипопотами на Пабло Ескобар в Колумбия и как броят им през последните години нараства значително. Проучване в списание Nature предупреждава, че техният брой може да се увеличи до 1500 в рамките на следващите две десетилетия. Преди това властите се опитват да контролират популацията им, използвайки кастрации и контрацептивни стрелички. Но усилията за контрацепция имат ограничен успех. Затова сега Колумбия планира да изпрати десетки от своите "кокаинови хипопотами" - потомците на частната менажерия на наркотрафиканта Пабло Ескобар - до нови домове в Индия и Мексико, в опит да контролира процъфтяващата им популация, съобщават от CNN.
La Fundación Internacional Ostok Sanctuary ha manifestado su interés de traslocar un grupo de 70 hipopótamos de Puerto Triunfo a santuarios naturales de la India y de México. Porque SOMOS AMIGOSDELOSANIMALES, en nuestro gobierno venimos acompañando el proceso. PRIMERO LA VIDA pic.twitter.com/bnGUb3BF8U
— Aníbal Gaviria Correa (@anibalgaviria) March 2, 2023
Защо Индия и Мексико
Общо 70 хипопотама, смесица от мъжки и женски, се очаква да бъдат преместени - 60 ще отидат в Индия и 10 в Мексико. Техническият термин за тази операция е "преместване", обяснява губернаторът Анибал Гавирия в интервю за колумбийското издание Blu Radio, тъй като това ще включва преместване на хипопотамите от една страна, която не е тяхното родно местообитание, в друга, която също не е тяхното естествено местообитание. Целта е "да ги отведат в страни, където тези институции имат капацитета да ги приемат, и да ги (настанят) правилно и да контролират възпроизвеждането им", каза Гавирия. Изпращането на хипопотамите обратно в родната им страна в Африка не е разрешено.
Източник: iStock
"Изпращането на хипопотамите обратно в Африка рискува да причини повече вреда, отколкото полза, както за самите хипопотами, така и за местната екосистема", обяснява пред CNN Мария Анхела Ечевери, професор по биология в университета Javeriana. "Всеки път, когато преместваме животни или растения от едно място на друго, ние преместваме и техните патогени, техните бактерии и техните вируси. И можем да донесем нови болести в Африка, не само за хипопотамите, които живеят там в дивата природа, но и нови здравословни проблеми за цялата африканска екосистема, която не е еволюирала с този тип болест", каза Ечевери.
Инвазивен вид
Хипопотамите се разглеждат от някои като инвазивен вид, който може да представлява опасност за местните екосистеми, а понякога дори и за хората. Изследванията подчертават отрицателните ефекти, които отпадъците от хипопотамите могат да имат върху нивата на кислород във водните обекти, което може да засегне рибите и в крайна сметка дори хората. Списание Nature цитира статия от 2019 г., според която езерата, където има хипопотами, имат повече цианобактерии, които се свързват с токсични водорасли. Тези цъфтежи могат да намалят качеството на водата и да причинят масова смърт на рибите, засягайки местните рибарски общности.
Източник: iStock
Хипопотамите също могат да представляват заплаха за селското стопанство и за безопасността на хората, според проучване на Biological Conservation, публикувано през 2021 г. Те могат да ядат или да навредят на културите и да взаимодействат агресивно с хората. "Хипопотамите живеят на стада, те са доста агресивни. Те са много териториални и като цяло се хранят с растения", каза професор Ечевери. Докато хипопотамите по принцип не се срещат в Колумбия, местният терен се смята за благоприятен за тяхното размножаване, тъй като има плитки водни източници и голяма концентрация на храна. Досега Колумбия не е успяла да реши проблема с "кокаиновите хипопотами", който излиза извън контрол. Остава да се види дали последните мерки с преместването им ще успеят там, където усилията за контрол на раждаемостта се провалят години наред.