Някога пръстите на краката на човека са имали важно значение за оцеляването. Те са им помагали да се катерят успешно по дърветата, за да оцеляват или да търсят храна.
В днешно време обръщаме внимание на пръстите основно, ако ги ударим (защото е дота болезнено) или ако решим да носим отворени обувки.
Все пак, те са важен орган, които помага при движение, тъй като придава баланс, равномерност на натоварването и тяга.
В експеримент, проведен през 2009 г., изследователи тестват ефективността на различните дължини на пръстите на краката при хората. Установяват, че хората с по-дълги пръсти изразходват много повече енергия при движение и особено при тичане, което предполага предимство за онези с по-късите пръсти.
Източник: iStock
Друго проучване установява обаче, че професионалните спринтьори са склонни да имат по-дълги пръсти на краката, в резултат на което имат кратко предимство в скоростта, макар и в замяна на много повече изразходвана енергия.
И дори най-малкият пръст, познат още като кутре, който привидно изглежда като претендента за най-безсмислен придатък на човешкото тяло, има своята важна работа, която върши и доста добре. Целта му е да осигури баланс и задвижване, категорични са специалистите.
Източник: iStock
Докато човек прави крачка, стъпалото се придвижва от латерално към медиално при една нормална биомеханика. Кокалчето на малкия пръста на крака играе по-важна роля от тази на част от съседите му. Защото три са основните точки на опора - кокалчето на палеца, кокалчето на малкия пръст и петата, пише IFL Science. И ако ако премахнем и една част от тази "система", губим баланс.
Има хора, които се раждат без пръсти или ги губят в хода на живота - заради болест или злополука, и се приспособят да ходят и без тях. Това обаче често води до промяна в походката или дори падане заради дисбаланс.
Така че, пръстите на краката, и в частност малкото пръстче, имат наистина важна функция за всички нас. И определено трябва да им бъдем признателни.