Част от ежедневието на всеки човек е да си разпределя времето и да планира задачите за деня. Обикновено това е едно от първите неща, с които се захващаме сутрин, но често забързаното и натоварено ежедневие ни прекъсва или разсейва. Телефонът и компютърът вече са ни известили за получени имейли и понеже се чувстваме притиснати, веднага се захващаме за работа, без да сме успели да довършим планирането на задачите.

Кога чувството на гняв може да ни е от полза

Кога чувството на гняв може да ни е от полза

Ядосването си има и положителна страна

Точно това разпокъсване на времето обаче ни прави непродуктивни и се оказва, че трябва да отделяме повече време в организиране на деня си, отколкото в действителна работа. От Inc обаче имат идея как да вкараме повече спокойствие и ред в ежедневието си.

Става дума за това да си изградим навик всяка вечер преди лягане да отделяме по пет минути, в които на лист хартия да напишем всички неща, за които се сещаме, че ще трябва да свършим на сутринта.

Снимка 648332

Източник: iStock

В този списък може да включим също и каквито и да било други идеи, които не е задължително да са свързани със задачи. Идеята е просто да "излеем" мислите си върху хартията, за да освободим съзнанието си. Така умът ни ще е далеч по-спокоен, докато се унасяме в сън.

Снимка 648331

Източник: iStock

Хубавото на този навик е, че има и още едно предимство, освен за продуктивността ни. И то е свързано именно с качеството на съня. Тъй като записването на мислите ни на хартия един вид позволява на мозъка ни да не премисля постоянно предстоящите задачи, ще заспим по-бързо.

Трите съвета за успех на Бил Гейтс

Трите съвета за успех на Бил Гейтс

Полезни във всяка ситуация

А колкото конкретно за продуктивността - списъкът, който сме си направили предната вечер, ни остава от полза през целия следващ ден, тъй като ни напомня какво имаме да свършим. С негова помощ не е нужно да отделяме време тепърва да планираме задачите, а директно можем да преминем към изпълнението им. По този начин си спестяваме време, и то далеч не малко - средно по около един час всеки работен ден, което сумарно прави по пет часа всяка седмица.