Пластмасовите саксии не са кой знае колко трудни за поддръжка и вероятна поради тази причина те преобладават у дома.
Но хората, които искат нещо малко по-така залагат на керамични или пък теракотени саксии за своите цветя и растения. Специално теракотените саксии са отличителни по визия и си тежат на мястото.
Почистването им обаче може да се окаже трудно понякога, а важно не само за красивия им външен вид, но и за благополучието на растенията, посадени в тях. Ето и как да ги почистим правилно.
Как да го направим
За целта ще са ни необходими качествен препарат за съдове, мека четка или гъба, топла вода и чиста кърпа за подсушаване.
Източник: iStock
Първо, трябва хубаво да отстраним всякаква останала почва от саксията и да изплакнем с топла вода. След това идва ред на хубавото изчеткване с препарата за съдове. После трябва да напълним саксията с топла вода и отново да изчеткаме хубаво.
Накрая трябва да изплакнем теракотената саксия хубаво с топла вода и да я подсушим.
Колко често да го правим
Трябва да се стремим да ги почистваме между всеки цикъл на пресаждане, за да се премахнат всички вредители, болести и натрупвания.
Източник: iStock
Дори да не слагаме ново растение в теракотената саксия е добре поне веднъж годишно да я почистваме, за да се предотврати натрупването на вредни за растенията остатъци и вредители.
Ако видим бели петна от отлагания от сол или мухъл, то това е ясен знак, че трябва да почистим теракотената саксия.
Как да дезинфекцираме
След като сме почистили саксията с топла вода и препарат за съдове може да се уверим, че сме премахнали всички упорити петна и остатъци, използвайки оцет.
За целта трябва да смесим равни части бял оцет и вода след което накиснем саксията в получената смес за поне 30 минути. После може да изчеткаме хубаво с мека гъба или четка цялата саксия и изплакнем хубаво с вода. Важно е да оставим теракотената саксия да изсъхне хубаво преди да я вкараме отново в употреба, пише MarthaStewart.com.