Призрачни снимки на животни, превърнати в "камък" от разяждащите води на езерото Натрон, завладяха света - след като фотографът на дивата природа Ник Бранд засне изображения на странни трупове, открити в региона през 2013 г. Какво точно се е случило с живите същества, попаднали в силно алкалното езеро, намиращо се на територията на Танзания?
Всъщност, езерото Натрон не е толкова смъртоносно. То дори е дом на множество диви животни - като фламингото, което често небрежно гази във водите му. Води, чийто водороден показател (pH)е почти 12 - стойност, близка до тази на домакинската белина. И въпреки това то е популярно за издръжливите фламинго, тъй като държи далеч от тях хищниците, които не могат да оцелеят дълго във водите му.
А причината водата на езерото да е толкова нетипична е непосредствената му близост с активния вулкан Ол Дойньо Ленгай. Това е единственият вулкан на планетата, от който изригва една от най-странните лави - съдържаща натрокарбонатит. С течение на времето соленото езеро е абсорбирало натриев карбонат и други минерали от околните хълмове, които правят водата му силно алкална.
Полученото рН е достатъчно, за да изгори кожата и очите на повечето животни и да доведе до смърт на онези, които се задържат твърде дълго в него.
Любопитно е дали ако човек скочи в Натрон, ще се превърне в "камък", подобно на животните на Бранд. Фламингото има твърда, люспеста кожа, която ги предпазва от солената водата, но тази на хората е твърде мека, за да се справи толкова добре.
Понякога температурата на водата достига до 60 градуса. Освен това има и остри като бръснач буци сол, които буквално могат да блокират човек в разяждащите води. А почти избелващата, като белина, алкалност, ще става все по-изгаряща - колкото по-дълго се задържим във водата. В зависимост от валежите точното pH се променя, но в най-лошия случай ще получим корозивни изгаряния.
Колкото до животните, заснети на серията снимки, не е известно как точно са умрели. Възможно е някои от тях да са починали от естествена смърт и след това да са паднали във водата. Друга теория се съсредоточава около уникалната огледална повърхност на езерото, която дезориентира летящите животни и понякога ги кара да се блъскат в него.
Високото съдържание на сол във водата спира процеса на разлагане и изсушава тялото. Содата и солта карат съществата да се калцират и перфектно да се запазят, докато изсъхват.
Все пак, човешки същества са попадали сред водите на езерото Натрон. През 2007 г. хеликоптер, в който се возят група фотографи на диви животни, се разбиват в езерото. Но оцеляват, благодарение на помощта на местното племе масаи, които ги изнасят от водата, разказва IFL Scienc.