Исландия обяви извънредно положение и повече от 3000 жители бяха призовани да евакуират малкия крайбрежен град Гриндавик, тъй като властите в страната очакват предстоящото изригване на вулкан в югозападния полуостров.

В неделя, 12 ноември, учените, следящи ситуацията, включително тези от Метеорологичната служба на Исландия, наблюдават промени в ситуацията, които биха могли да показват, че "магмата се приближава към повърхността". Затова и в понеделник, 13 ноември, заключиха, че "най-голямата зона на издигане на магма" е в зона 3.5 километра североизточно от град Гриндавик, пише CNN.

И така, ето какво знаем за това потенциално изригване, какви са рисковете, как може да повлияе на пътуването и защо Исландия, остров от само 103 000 квадратни километра, е дом на толкова много сеизмична активност.

Какво се случва, ако вулканът изригне

Снимка 641932

Източник: iStock

Исландия е изправена пред събития, каквито нейните 360 000 жители "не са изпитвали досега, поне не и след изригването на Вестманнайяр", е становището на Агенцията за гражданска защита на страната, като се позовава на изригване от 1973 г., което започва без предупреждение и унищожава 400 къщи.

Агенцията за гражданска защита, която използва модели, изградени от данни, събрани в района преди дни, смята, че северозападно от Гриндавик до Атлантическия океан се простира 15-километров дълъг магмен коридор. Магмата е смес от разтопена и полуразтопена скала под повърхността на Земята, която може да предизвика изригване, когато намери пътя си към повърхността, превръщайки се в лава.

Мауна Лоа, вулкан, Хаваи и какво се случва в най-големия вулкан в света

Какво се случва в най-големия вулкан в света

Мауна Лоа е една наистина зебележителна гледка в момента

Ако магмата изригне под морето, тя ще бъде по-експлозивна, отколкото на сушата, предупреждават експерти, въпреки че изригването на сушата би било по-голяма заплаха за самия Гриндавик.

"Може да стане експлозивен, ако магмата взаимодейства с морската вода", посочва в изявление Микеле Паулато, научен сътрудник в Imperial College London. "Ако се случи под водата, може да причини съртсейско вулканично изригване, подобно на това през 1963 г., което създаде остров Сюртсей.

В изявление Бил Макгуайър, почетен професор по геофизични и климатични опасности в Лондонския университетски колеж, казва, че "към момента няма причина да смятаме, че това изригване ще бъде особено голямо", въпреки че е "известно колко трудно е да се прогнозира колко мощно ще бъде всъщност".

"Евакуираният град Гриндавик е много близо до мястото на новата фрактура и оцеляването му далеч не е сигурно", добавя той. "Всичко зависи от това къде в крайна сметка магмата ще достигне повърхността, но ситуацията не изглежда добре за жителите на града."

анкета

Има ли връзка между активизирането на вулканите и промените в климата?

Виж резултати

Да, и не се говори достатъчно за проблема 56.3%

Не, това с климата е някаква конспирация 19.4%

Чудя се как планетата още не се е взривила 15.5%

Не знам, но вече искам на Марс 8.7%

Все още има възможност магмата изобщо да не излезе на повърхността. Както Дейв Макгарви, вулканолог от Университета на Ланкастър в Обединеното кралство, посочва в изявление, "не всички диги пробиват повърхността, за да образуват изригвания... може би само едно на всеки три или четири." И добавя: "Най-добрият сценарий е това да се случи с 15-километровата дига, която току-що се е образувала, и че тя просто се охлажда и втвърдява - и не изригва."

Защо когато Етна изригне, местните слагат бутилка вино на масата

Защо когато Етна изригне, местните слагат бутилка вино на масата

Най-интересните митове, легенди и обичаи за италианския вулкан

Някои ефекти от сеизмичната активност обаче вече са очевидни. В резултат на земетресенията в района пътищата са повредени, като исландската пътна администрация споделя снимки в социалните мрежи на разпадащ се асфалт, счупени тротоари и зеещи пукнатини по пътя.

След като учените казват, че не могат да изключат тунела от магма, достигащ Гриндавик, Агенцията за гражданска защита евакуира града, въпреки че някои жители бяха допуснати да се върнат в една област под полицейски ескорт, за да вземат домашни любимци и основни вещи.

Преди броени дни и известната Синя лагуна - геотермален спа център на около седем километра северно от Гриндавик, който привлича туристи към кипящата си вода, затвори врати като предпазна мярка. "Токсичните изпарения са истинска заплаха, като основната е серен диоксид, който може да бъде разяждащ и да причини проблеми с дишането", добавя Паулато. "Местното население и туристите могат да бъдат засегнати в зависимост от преобладаващата посока на вятъра."

В безопасност ли е Рейкявик от вулкана

Гриндавик е на около 70 километра югозападно от столицата на Исландия Рейкявик. Властите все още не са издали заповед за евакуация, което предполага, че смятат, че градът няма да бъде засегнат от изригване. Въпреки това единственото международно летище в Исландия - Кефлавик, е на по-малко от 32 км от Гриндавик.

Снимка 641934

Източник: iStock

Ще прекъсване ли въздушния трафик

Експертите не очакват вулканично изригване да предизвика същото ниво на хаос както през 2010 г. с вулкана Ейяфятлайокутъл, тъй като е малко вероятно да включва ледниковия лед, който води до огромен облак пепел. Тогава засегнати бяха 2 милиона души, защото бяха отменени около 100 000 полета. Причината: пепелта, изхвърлена от Ейяфятлайокутъл, заплашваше да спре двигателите на самолетите и да причини електрическа повреда.

Литли-Хрутур на полуостров Рейкянес в Исландия - най-новият "бебе вулкан" на Земята

Новото геоложко чудо на Земята

Гледка, която спира дъха

Какви бяха изригванията през 2014 г. и 2021 г.

Колкото и свикнала да е Исландия с вулканичните изригвания, те обикновено се случват далеч от населените места. Вулканичната система Бардарбунга, разположена в центъра на страната, изригна през 2014 г., изхвърляйки лава, която покри 84 квадратни километра планина, но не нанесе щети на много общности. Вулканичната система Fagradalsfjall изригна през 2021 г. за първи път от повече от 6000 години. Освен че не застраши населените райони, природното явление се превърна в туристическа атракция, защото хората искаха да станат свидетели на вулканично изригване.

Защо има толкова много вулкани в Исландия

Исландия е разположена на границата на тектонската плоча, която непрекъснато се разделя, отдалечавайки Северна Америка и Евразия една от друга по линията на Средноатлантическия хребет. Под него се намира мощен мантиен шлейф - област, която е по-гореща от околната магма, която разтапя и изтънява земната кора. Тези условия са направили Исландия дом на 32 активни вулкана.