В началото на новата година започваме все по-усилено да мислим и планираме как да подобрим живота си. Но каквито и цели да си поставим, е доста по-вероятно да ги постигнем, ако се чувстваме по-щастливи. Депресивните състояния, от друга страна, биха ни попречили. А това означава, че независимо какво се надяваме да реализираме, можем да си помогнем и с дейности, които намаляват риска от депресия.
Психолозите често ни съветват да спортуваме, прекарваме повече време с близките си хора и сред природата. И всичко това са страхотни идеи. Но ново проучване доказва, че едно по-различно занимание също помага за повишаване на настроението и допринася за чувството на щастие.
Според скорошно проучване на Кеймбриджкия университет посещаването на културни събития само веднъж месечно може да намали наполовина риска от депресия.
Източник: iStock
Проучването, публикувано в The British Journal of Psychiatry, изследва данни на 2000 британци на възраст над 50 години за период от 10 години. След анализ на информацията за здравето и начина на живот на хората учените установяват, че при онези, които са ходили редовно на кино, театър, галерия или музей, е отчетена по-ниска вероятност от развитието на депресия.
Изразено в числа, посещението на културни събития веднъж на всеки няколко месеца намалява риска от депресия с 32%, а веднъж на всеки месец - с почти наполовина - 48%.
Източник: iStock
"Бяхме много приятно изненадани от резултатите", споделя Дейзи Фанкорт - водещият автор на изследването. Тя допълва, че хората вече са наясно ползите от здравословното и разнообразно хранене, както и от физическите упражненията, които се отразяват на физическото и психическото здраве. Но това, което все още не е толкова осъзнато е, че културните дейности също носят подобни ползи.
Според изследователите благоприятните ефекти вероятно се крият в "комбинацията от социално взаимодействие, креативност, умствена стимулация и лека физическа активност", пише в блога на Cambridge Core.
Експертите изтъкват още, че има все повече научни доказателства за ползите от арт терапията. Те установяват, че при посещението на културни събития се отделят хормони, отговорни за благосъстоянието ни. Но и нещо повече - изкуството ни кара да изпитваме благоговение. А според науката именно усещането да бъдем в присъствието на нещо, по-голямо от нас самите, е мощно антистрес средство и "тоник" за психичното здраве, пише Inc.