През последните 50 години сме успели да утроим количеството на ресурсите, които извличаме от планетата, докато популацията ни е скочила двойно, съобщава доклад на ООН.
Оказва се, че добивът на земни ресурси е един от най-вредните за живота на Земята процеси и отговаря за цели 53% от глобалните емисии на въглероден диоксид, и за 80% от загубата на животински и растителни видове.
Източник: iStock
Важно е да се отбележи, че в тези числа не влиза замърсяването, което се причинява при горенето и термичната обработка на различните видове ресурси.
Данните сочат, че от 1970 г. насам добивът на горива (петрол, руда и газ) е скочил от 6 милиарда тона на 15 милиарда, докато извличането на пясък и чакъл за бетон се е увеличило с невероятните 36 милиарда тона и към днешна дата възлиза на 44 милиарда.
Източник: iStock
Добивът на метали пък се е увеличавал с по 2.7% на година за последните 50 години и към днешна дата отговаря за 20% от всички случаи на здравословни проблеми, причинени от въздушни замърсявания.
Според статистиките на ООН, всеки средностатистически човек "консумира" по средно 10 тона ресурси на година, като това число включва и хранителните такива.
Източник: iStock
Любопитното е, че растящите цифри при извличането на ресурси са имали пряк позитивен ефект върху възхода и ръста на световната икономика, но през 2000 г. този ефект драстично започва да намалява, най-вече заради увеличение на оперативни разходи.
"Копаенето" обаче все пак продължава да расте.
GolaVoda
на 14.03.2019 в 18:48:11 #1електрическите автомобили са най-разрушителни за майката земя.. щото батерии не се правят от слама