Щом споменем генетика, веднага се досещаме, че става дума за структурни промени в ДНК кода, които се предават на поколения. Учените имат голям интерес към това как тези генни мутации стимулират растежа на раковите заболявания.

Угур Шахин, Йозлем Тюречи, BioNTech и как новата им mRNA ваксина ще се бори с рака

Възможно ли ще е да лекуваме рака с ваксина

И кога може да очакваме такава иновация

Преди години обаче те откриват и нещо друго, което привлича вниманието им - епигенетиката - феномен, който не им е толкова ясен.

За него се знае, че представлява изследване на това как поведението и средата на човек могат да причинят промени, които засягат начина, по който работят собствените му гени. Интересно е, че епигенетиката се променя както с възрастта, така и според това къде и как живеем. Важно е да се отбележи също, че тя не променя ДНК кода, но може да контролира достъпа до гени и все повече се смята, че играе важна роля в развитието на рак.

Епигенетиката често е наричана "тъмна материя" и според нови изследвания може да промени начина, по който ракът се открива и лекува.

Снимка 593736

Източник: iStock

"Това няма да промени болничното лечение утре, но може да даде насоки за разработване на нови терапии. Чрез тестване както за генетични, така и за епигенетични промени, бихме могли, потенциално, много по-точно да предвидим кои лечения ще работят най-добре за рака на конкретен човек", споделят учените.

При едното проучване те са анализирали повече от 1300 проби от 30 вида рак на червата. Това е показало, че епигенетичните промени са много чести в раковите клетки и им помагат да растат повече от други клетки.

За второто проучване пък са разглеждани много проби, взети от различни части на един и същ тумор. Установено е, че начинът, по който се развиват раковите клетки, често се управлява от фактори, различни от ДНК мутации.

Епигенетиката – живот като на филм

Епигенетиката – живот като на филм

Гените не са всичко

Изследователите казват, че откритията им не могат да докажат, че епигенетичните промени водят директно до промени в начина, по който се държат раковите заболявания, пише BBC. Повече работа в тази насока обаче е нужна, поне по думите на учените.