Невероятните разкрития за необятната ни вселена продължават,а виновни са астрофизиците и задълбочаващата им се изследователска дейност. Само преди седмица NASA съобщи новината за новооткрити 65 екзопланети, а сега американската агенция отново има да сподели и вълнуващи наблюдения.
Става въпрос за последните изображения, на които се вижда най-далечната звезда в космоса, уловена от телескопа Хъбъл.
Събитието се оказва възможно благодарение на космическо явление, свързано с точно определено подравняване на телата. Знаменателна е не само щастливата случайност в подобен рядък момент, но и фактът, че тази звезда може и да е единствената, която ще видим през тази епоха изобщо. А учените вече са й дали името Earendel.
Оказва се, че Earendel е много по-далечна от предишната открита звезда Icarus. И ако досега рекордът бе за разстояние от девет милиарда светлинни години, сега той е вече подобрен на 12.9 милиарда.
За астрофизиците постижението е особено вълнуващо. Самите те признават, че то разкрива част от вселената, която е напълно непозната за тях. "В началото почти не вярвахме - толкова по-голямо е разстоянието в сравнение с предишната най-отдалечена звезда."
Според изчисленията на учените масата на Earendel е 50 пъти повече от тази на Слънцето. Новооткритата звезда е и милиони пъти по-ярка от него, пише The Guardian.
Това първоначално наблюдение слага само началото на по-задълбочени анализи, затова и се надяваме, че ще продължим да научаваме още за Earendel. Това, което със сигурност предстои да бъде изследвано от NASA, е яркостта, температурата и състава й. А за целта американската агенция ще използва един от най-новите си инфрачервени телескопи.