Една от основните теории за възникването на живота на Земята е, че това се е случило във водата. Доказателства за това се откриват много и различни, а подводните дълбини не спират да ни изненадват с неочаквани дори за учените открития. Именно те хвърлят нова светлина и дават нови подробности за историята на човешкия род.

Подводната пирамида, която остава мистерия десетилетия наред

Подводната пирамида, която остава мистерия десетилетия наред

Чудо на природата или на човешката ръка

Но поредното попадат учени по време на пясъчен добив в пролива Мадура, който изважда на повърхността фосилизирани останки. Това става още през 2011 г., но чак сега се установява точната им възраст. Това става чрез оптично стимулирана луминесценция, която определя кога седиментите са били изложени за последен път на слънчева светлина - между преди 162 000 до 119 000 години, средно на повече от 140 хиляди години. 

Край бреговете на Индонезия, между островите Ява и Мадура, запазен под слоеве тиня и пясък за пръв път са открити две вкаменели останки (фронтална и теменна кост) от череп на Homo erectus, древен човешки прародител. Homo erectus се смята за много важене етап от човешката еволюция. Това е първият ранен човек, който наподобява много на самите нас - съв сходна височина, по-мускулести тела, по-дълги крака и по-къси ръце.

Освен черепа, изследователите откриват 6000 животински фосила от 36 вида, включително тези на комодски варани, биволи, елени и слонове. Някои от тях са и от изчезнал род големи тревопасни бозайници, подобни на съвременните слонове, които могат да достигнат тегло до 10 тона.

По част от тях има умишлени следи от разрези, което се смята за доказателство, че ранните хора са практикували напреднали ловни стратегии. Обръща се внимание конкретно и на останките от елени, защото те говорят много за съществувалата среда на живот - открити гори или пасища с достатъчно вода и растителност, обяснява Daily Mail.

А предположението е, че тези останки са първото физическо доказателство за изгубения свят, известен  като Сундаленд, който се предполага, че някога е свързвал Югоизточна Азия в обширна тропическа равнина. А откритията ни дават не само яснота къде точно се е намирал той, а и как са живеели неговите обитатели.

Пояснява се, че преди между 14 000 и 7000 години топенето на ледниците е довело до покачване на морското равнище с повече от 120 метра. Това води до потапянето на нискоразположените равнини на Сундаланд. Седиментите в долината пък показват процъфтяваща речна екосистема през късния среден плейстоцен.

Това откритие е наистина важно, защото предлага първото пряко доказателство за присъствието на човешки предшественик в сега потопените ландшафти на Сундаленд и така оспорва по-ранните схващания за географските граници на Homo erectus. 

Капсула на времето на древен океан на 600 милиона години е открита в Хималаите

Океан насред Хималаите

Учените, които откриха ценна капсула на времето

Вкаменелостите от пролива Мадура са само едно малко парче от големия пъзел, който включва много континенти и хилядолетия, създавайки обща картина на човешката еволюция. А с напредването на технологиите, пзоволяващи подводни изследвания, учените се надяват да разгадаят още много мистерии, които дълбините на океаните и моретата крият, както и да открият още градове и земи, останали под водата.