Всички познаваме онова усещане, когато ни засърби тук или там и просто не можем да устоим да не се почешем. Това ни изглежда като най-нормалната и импулсивна реакция, за да стопираме дискомфорта, който изпитваме в момента. Но се оказва, че тя е и много повече.
Според ново изследване на учени от University of Pittsburgh в Пенсилвания, почесването всъщност е важен механизъм, с който активираме имунния отговор срещу възможно възпаление на мястото, където ни сърби. И докато основната препоръка на лекарите е да не чешем прекалено много и без това раздразнената кожа, в по-малки дози всъщност е полезно.
Дерматолозите също така си задават въпроса защо ако почесването е толкова вредно за нас, се чувстваме толкова добре и изпитваме подобно облекчение от него. И смятат това усещане като пълна подкрепа за твърдението си, че инстинктивното действие по-скоро ни помага, отколкото да вреди. Затова и се е запазило при много животински видове дори през векове на еволюция.
Източник: iStock
За да успеят да докажат твърдението си нагледно обаче, учените извършват експеримент с мишки. На всички тях се инжектира алерген в едното ухо, а някои от гризачите получават и специална терапия, за да се подтисне усещането за сърбеж. Част от животните са и с поставена шина, която да им пречи на почесването.
В резултат на това се установява, че при мишките, които са изпитвали сърбеж и са му отговаряли с почесване, се забелязва подуване на третираното място, причинено от техните действия. Този възпалителен процес е в резултат на активиране на специални мастни клетки, наречени мастоцити, които действат като аларма за имунната система, за да се задейства моментално. Това става чрез неутрофилите, които имат за цел да да блокират микробите, предизвикващи инфекцията.
Междувременно при мишките, които са с поставени яки, за да не могат да се чешат, се наблюдава много по-малко подуване на мястото на инжектиране на алергена. И това също е доказателство, че почесването активира възпалителния процес, който пък е знак за защитните сили на организма да се задействат срещу инфекцията, обяснява Live Science.
Източник: iStock
Учените правят и друг експеримент като този път използват бактерията Staphylococcus aureus, която често предизвиква кожни инфекции. И при мишките, които са без поставена шина и могат да се чешат на воля, на следващия ден има десетократно по-малко количество от бактериите, отколкото при другите гризачи. И това е ясен знак, че отново е задействан механизъм за противодействие на инфекцията.
Все пак се прави уточнението, че подчесването може да е полезно и да помогне за възстановяването на кожата и противодействието на възпалителни процеси, но когато се чешем продължително и настоятелно, тогава вече вредата е по-голяма от ползата и е важно своевременно да открием и отстраним причината за този постоянен сърбеж - преди да сме си навлекли още проблеми.