Соларните панели са една от технологиите, които със сигурност ще играят важна роля в бъдещето на всички ни.
Днес фотоволтаиците са много по-ефективни и евтини от това, което бяха преди 10 или повече години. Но най-големият им недостатък все още е налице, и той е, че не могат да произвеждат електричество през нощта.
Невероятно малко са обаче проблемите, които се оказват непосилни за човешкия мозък и креативност.
Източник: iStock
Наскоро в специализирания журнал ACS Photonics се появи публикация на екип от университет в Калифорния, която разказва за изобретение, наречено "анти-соларен панел".
От документа става ясно, че калифорнийските учените са успели да създадат реципрочна на фотоволтаичните генератори технология, откъдето идва и "анти" името й.
Работата на обикновените соларни панели се базира на факта, че панелът е много по-студен от идващата от космоса слънчева енергия, което позволява на клетките в него да я уловят и преобразуват в ток.
Нощем обаче ролите се обръщат - Земята запазва определена температура, която започва лека по лека да отдава към открития и крайно студен космос.
Това, което учените са успели да направят, е да създадат система за улавяне на именно тази топлинна енергия, която Земята излъчва след залез.
Източник: The Economist
По първоначални данни от опити с анти-соларните панели, тяхната производителност е равна на около една четвърт от тази на обикновените слънчеви панели.
В момента екипът се опитва да установи кои са най-подходящите и ефективни материали за улавяне на излъчваната от земята енергия, като засега основните им фаворити са няколко сплави, базирани на живак.