Освен с вечните си ледове, замръзналият континент Антарктида може да ни изненада с необичайни цветове. Когато геологът Грифит Тейлър изследва за първи път един от ледниците в Сухите долини в източната част на Антарктида през 1911 г., пред очите му се разкрива една от най-странните гледки, на които са се натъквали пътешествениците.
В края на искрящо бялата ледена грамада има замръзнал червен водопад, който постепенно се размеква на нивото на земята и ръждивата маса се влива във водите на близкото езеро Бони.
Въпреки че вече имаме солидна представа на какво се дължи този феномен, изследванията през последните няколко десетилетия разкриват, че този малък участък от Антарктида е може би дори по-странен, отколкото изглежда на пръв поглед.
Тейлър и неговият екип смятат, че специфичният цвят на ледника се дължи на червените водорасли.
По-късно обаче това се оказа невярно. Едва през 60-те години на миналия век учените успяват да покажат, че червеният оттенък на Кървавия водопад всъщност е резултат от железни соли или железен хидроксид, които се процеждат през пукнатини в ледената плоча.
През 2009 г. учените откриват още нещо, а именно че червеникавата вода, изтичаща от ледника Тейлър, произхожда от соленоводно езеро, което е било в капан в леда от 1.5 до 4 милиона години. Всъщност това езеро е само една част от много по-голяма подземна система от свръхсолени езера и водоносни хоризонти.
Анализът на водата от Кървавите водопади показа, че погребаните тела в супер солената вода са дом на рядка подледникова екосистема от бактерии - въпреки почти пълното отсъствие на кислород. Това означава, че бактерията продължава да живее без фотосинтеза и вероятно се поддържа от железните соли.
Освен това водата е доста под точката на замръзване, с температура около -7°C, когато напуска ледника. Въпреки това успява да остане в течен вид, поради високото съдържание на сол.
За голямо раздразнение на учените все още не е ясно какво всъщност изтласква червеникавата вода от ледника към повърхността. Ясно е, че действа колосална геоложка сила, но учените не са съвсем наясно каква точно е тази сила. Едно от предположенията са, че ледникът Тейлър се движи по много по-различен начин от останалите ледници.
Тъй като водата е била уловена под ледника в продължение на милиони години, изливането от Кървавия водопад може да действа като "ледник на времето" от епоха, когато нашата планета е била много различна от сега. Документ от 2009 г. обяснява, че системата на Кървавия водопад и неговите странни микробни обитатели биха могли да обяснят как животът на Земята е успял да оцелее във времена, когато цялото земно кълбо е било замръзнало.
Може също така да хвърли малко светлина върху това как някои форми на живот, потенциално могат да съществуват на други планети с подобни условия, като на Марс, Луната и на Юпитер например, пишат от IFL Science.