Едва забележимите проблеми с паметта и мисловните процеси, характерни за по-възрастните хора, се описват като леки когнитивни нарушения (ЛКН). Колкото и леки да са обаче, наличието им в до 80% от случаите е симптом за предстоящо развитие на Алцхаймер или друг вид деменция.

Болестта на Алцхаймер, мозъчните клетки и новото научно откритие

Разгадаха ли учените болестта на Алцхаймер

Какво дава надежда

Наясно сме, че както при доста други здравословни проблеми, начините да се справим и с ЛКН е здравословен начин на живот. Това включва достатъчно сън, поне 150 минути тренировки/движение на седмица, спиране на цигарите.

Според изследване на учените от медицинския център NYU Langone Health, публикувано в Jama Network, има още един начин, по който да се борим с ЛКН.

Снимка 473794

Източник: iStock

Те доказват, че хората, които имат близък човек, с когото живеят или се виждат често, и могат да разговарят с него, имат по-добра когнитивна устойчивост от останалите.

Неврологът д-р Джоел Салинас от Училището по медицина "Гросман" към нюйоркския университет казва, че мозъкът на тези хора функционира като по-млад с четири години от реалната им възраст.

Снимка 362266

Източник: iStock

"Днес трябва да си зададем въпроса имаме ли наистина някой до себе си, който да ни изслушва и подкрепя. Както и да попитаме същото близките си. Дори само като направим това, помагаме в дългосрочна перспектива на здравето на мозъка си", казва Салинас пред Eating Well.