Обичаме слънцето и особено през студените месеци всеки слънчев лъч е безценен дар. Въпреки това понякога (особено по време на летните жеги) имаме нужда да се скрием под дебелата сянка на някое дърво и да пийнем нещо разхлаждащо. Но за някои животни дори минута без слънце се превръща в истинско изпитание, като понякога дори оцеляването им става невъзможно.
Оказва се, че животинското царство е пълно с представители, които са пристрастени към горещите слънчеви лъчи. Но освен че ги обичат, те играят и съществена роля за тяхното здраве и живот.
One Kind Planet направи селекция на десет от най-топлолюбивите обитатели на фауната. Нека се запознаем с тях:
10. Сурикат
Повечето от представителите на семейство Мангустови обитават пустините и пасищата на Африка. А сурикатите като част от тях не обичат нищо повече от това да се припичат на слънце.
Източник: GettyImages
Сурикатите са добре адаптирани към жегата. Покрити са с тънка козина и имат тъмна кожа на корема си, която използват, за да контролират температурата си - или като лежат по гръб, за да се затоплят, или по корем, за да се охладят.
9. Морски лъв
Слънчевите бани са любими на морските лъвове. Те се събират в големи колонии по бреговете на Тихия океан и прекарват голяма част от времето си в търсене на най-добрите места за припичане и къпане.
Източник: GettyImages
Ако имаме късмет, може да ги видим да лежат на една страна във водата с вдигнати плавници, докато слънцето затопля кръвта им, (следователно и тялото им) докато циркулира.
8. Хипопотам
Хипопотамите също са сред големите фенове на слънчевите бани. И те както морските лъвове се събират в колонии, но край реки и езера - разбира се, за да се стоплят.
Източник: GettyImages
Освен това имат специално отношение към грижата за кожата си и отделят свой собствен естествен слънцезащитен крем, за да я поддържат влажна и да я предотвратят от изсушаване и напукване.
7. Африкански пингвин
Свикнали сме да свързваме пингвините със сняг и студ. Но що се отнася до африканските - нещата стоят по друг начин. Те обитава водите около Южна Африка, а ако уцелим точното време можем да станем свидетели на гигантски колонии с близо 3000 пингвини на плажовете край Кейптаун.
Източник: GettyImages
Но освен че се излежават на слънце, те влизат и във водата, за да се освежат. Любопитен факт е, че понякога се случва да си "откраднат" място върху плажните кърпи на летовниците.
6. Кос
Косовете и червеношийките са сред най-заклетите фенове на слънцето. Затова изобщо не е рядкост да видим кос да си прави слънчеви бани в двора в градината ни, с широко разперени крила.
Източник: GettyImages
В действителност това е част от ритуал, свързан с поддръжката на перата им чрез разпръскването на мазнина, която ги прави здрави.
5. Морска игуана
Подобно на повечето гущери, морската игуана също обича да стои на слънце. Тя е родом от островите Галапагос и, както подсказва името ѝ, прекарва много време в морето.
Източник: GettyImages
Морските игуани са студенокръвни, което означава, че не могат да регулират температурата си и разчитат на горещите от слънцето скали, за да се сгреят след като излязат от морето.
4. Панделковидна змия
Змиите са още едно животно, което не може да регулира телесната си температура и разчита на слънцето за това. След хранене те трябва да я повишат, за да усвоят храната си и го правят чрез слънчеви бани. Змиите всъщност мога да направят това като се скрият изцяло под топла скала или да изложат частта от тялото си, в която се намира погълнатата плячка, на пряка слънчева светлина.
Източник: GettyImages
Панделковидни змии спят зимен сън и първото нещо, което правят след като излязат от леговищата си е да се нагряват. И то доста време, за да натрупат необходимата енергия, за да започнат да търсят храна.
3. Петниста блатна костенурка
Подобно на морската игуана, петнистите блатни костенурки е необходимо да се пекат на слънце, за да абсорбират топлината и да поддържат телесната си температура висока. Те излизат от водата при изгрев слънце и се излагат на под лъчите няколко часа, за да се стоплят и да се подготвят за деня.
Източник: GettyImages
Те си правят слънчеви бани и на брега, но по-често ще ги видим върху импровизиран сал, на който лежат насред водата. Също така топлите лъчи са важни за здравето на костенурката, тъй като всички ектопаразити изсъхват и падат от горещината.
2. Алигатор
Едва ли ни учудва, че както всички влечуги, алигаторите също се нуждаят от слънцето, за да регулират температурата си. Те прекарват много време в припичане, сами или в големи групи, известни като конгрегации.
Източник: GettyImages
Алигаторите харесват топлото време, но когато им стане твърде горещо, отиват да плуват, за да се охладят. Ако пък ги домързи, може да ги видим да продължават да се излежават под слънчевите лъчи, но с отворена уста, за да освободят натрупаната топлина.
1. Boisea trivittata
Тези буболечки са от раздел Полутвърдокрили насекоми и меко казано не харесват ниските температури. Крият се през есента, но излизат редовно, за да си правят слънчеви бани, което е от изключително значение за тяхното здраве.
Източник: GettyImages
Докато попиват слънчевите лъчи, буболечките произвеждат химикали, които след това разпръскват по тялото си с краката си. Химикалите поглъщат микробите, намиращи се в тялото им, за да им попречат да причинят вреда.