За много градинари началото на април и вдъхновяващ период, в който започва планирането на градината. За някои от тях обаче той е свързан и с началото на битката срещу плевелите, особено ако сме имали дъждовен март като сегашния.

5 задачи в градината в края на март - съветите на Ясен Иванов от ботаническа градина "Борика"

5 задачи в градината в края на март - съветите на Ясен Иванов от ботаническа градина "Борика"

От подрязване до засяване

Плевелите обаче не винаги са проблем - всъщност доста от тях имат специална роля за здравето на почвата, както и за подпомагането на насекоми, и други животни, които помагат на градината. Ето пет от тях.

Глухарче

Снимка 709897

Източник: iStock

Чудесно растение за опрашващите насекоми, което освен това се яде - всичките му части са годни за консумация, корените - за лекарство. Когато в градината ви има много глухарчета, може да е знак, че почвата е с ниско съдържание на калций. Разпространява се чрез семена.

Коприва

Снимка 669071

Източник: iStock

Листата са богати на азот и калий - показател, че където расте, почвата е плодородна. Важен източник на храна за пеперуди и калинки, които ядат листните въшки, живеещи в копривата. През есента семената хранят птиците. Семената и върховете на младите листа са годни за консумация. Копривата е подходящо за приготвяне на течен тор за растенията. Разпространява се чрез семена и корени.

Пълзящо лютиче

Снимка 709895

Източник: iStock

Любимо растение на опрашващите насекоми с дълъг период на цъфтеж. Семената му се ядат от птици и бозайници, а и присъствието му е индикатор за тежки влажни почви. Разпространява се с корени.

Зловонен здравец

Снимка 709894

Източник: iStock

Растение, което служи за храна и източник на нектар за много насекоми, включително пчели и сирфидните мухи. Традиционно се използва като антисептик в народната медицина. Обикновено показва добре дренирани почви. Разпространява се чрез семена.

Лапад

Снимка 709893

Източник: iStock

Расте бързо и високо, с много дълбок корен - причината да има репутацията на страховит плевел. Въпреки това е храна за повече от 100 насекоми, включително бръмбари, пеперуди, молци, пчели и оси. Листата са подходящи за консумация и от хората. Среща се на почви, богати на азот и бедни на калий. Разпространява се чрез корени и семена, пишат Guardian.