Нейни творения вече могат да се видят на изложба в Казахстан. В TikTok има цели 106 000 последователи. Клиповете ѝ събират по над 10 милиона гледания и всичко това заради впечатляващата ѝ креативност. Защото тя е дизайнерката, която създава бижута с бактерии.

Анджелина Джоли, Бионсе, Скарлет Йохансон, Марго Роби, Лейди Гага и най-скъпите бижута, носени на червения килим

Най-скъпите бижута, носени на червения килим

От ослепителни диаманти до редки скъпоценни камъни

Казва се Клои Фицпатрик, от Шотландия е и е едва на 21 години. Става популярна в TikTok, където видеата ѝ вече са натрупали десетки милиони гледания. И това е така, защото е посветила онлайн съдържанието си на това с иначе отблъскващите бактерии да прави нещо красиво - бижута.

И за да сме по-точни, обясняваме. Пробите са взети от собствената ѝ кожа и са се развили в цветове, които могат да се използват за боядисването на бижута, направени от смола.

Тази идея е не само креативна, но и направо гениална. За нея дизайнерката получава наградата "Сър Джеймс Блек", която се връчва за изключителен принос към научните изследвания.

@chloefitz_design

Exhibiting in Kazakstan, iGem bioart exhibition Sep 26th

♬ REALiTi - Demo - Grimes

Самата Клои предполага, че клиповете ѝ трупат много гледания заради това, че идеята ѝ е странна, но пък и интересна за хората, тъй като те с внимание следят процеса. А той никак не отнема малко време. Напротив.

За да превърне проекта си в реалност, момичето буквално си отглежда бактерии, взети от собствената ѝ кожа. Тя ги прехвърля в специални панички с хранителна среда вътре в тях и ги оставя да се размножат в цветни колонии за около седмица на стайна температура. След това изолира определени цветове в нова чиния, за да могат да се размножат допълнително.

@chloefitz_design

Delph casting ruined it ????????

♬ original sound - _INTXRFLY_

Още по-впечатляващото е, че цветовете могат да се използват за боядисване не само на бижута, но и на материали като памук и съответно на памучни дрехи. Освен това този метод е по-щадящ за околната среда в сравнение с традиционните процеси на боядисване, използвани в текстилната индустрия.

"Използването на бактерии е екологична алтернатива, те се размножават бързо и получавате добра гама от цветове", споделя Клои.

А цветовете са наистина прекрасни, наситени и ярки - като червеното, оранжевото и жълтото. Тях тя е използвала, за да оцвети скъпоценни камъни и така да ги направи още по-уникални за пръстените, които предимно изработва.

Работата обаче изисква особено внимание и за да гарантира, че експериментите са рационализирани и безопасни, по време на разработването на процеса Клои работи с учени от университета в Дънди, пише BBC.

Бактериите, тоалетната чиния, петсекундното правило и триковете, които всъщност не работят

Триковете срещу бактерии, които всъщност не работят

Много усилия за нищо

"Всичко се тества щателно, за да се уверим, че бактерията е убита. Искам да тествам границите на този процес, тъй като има толкова много неща, които мога да направя с него", споделя дизайнерката, с което задава очаквания, че от нея най-вероятно ще можем да очакваме и още иновативни проекти.