Днес бирата е една от най-консумираните алкохолни напитки в света. Но надали докато пресушаваме поредната халба сме се замисляли кога и къде зa пръв път започва да се произвежда. А отговорът вероятно доста ще ни изненада.
Ново изследване на учени от Zhejiang Provincial Institute of Cultural Relics and Archaeology ни дава доказателства, че преди цели 10 хиляди години в китайската провинция Джъдзян са произвеждали пиво от ориз. Това хвърля светлина не само върху произхода на напитката, но и навиците и агрикултурните особености на региона.
Учените обръщат специално внимание на открити керамични фрагменти, за които се предполага, че са от съдове за ферментация и съхранение на бира. Чрез използването на специалните техники се доказва, че върху въпросните фрагменти има наличие на фитолити, нишестени гранули и гъбички, които се свързват с процеси на обработка на храна, както и на ферментация.
Discovery of 10,000-year-old rice beer pottery.
— Super Prasad (@Pirateprofit) December 11, 2024
10,000-year-old evidence was uncovered at the Shangshan site in Zhejiang Province, China.
The researchers examined twelve ancient pottery fragments from the Shangshan site, dating back to 10,000-9000 BP in the Neolithic period. pic.twitter.com/7S0otyVCow
Конкретно бирената ферментация е процес, при който смес от вода, малц, хмел и мая се превръща в газираната нискоалкохолна напитка. Първо ечемикът се смесва с топла вода и се получава каша, която превръща нишестето в захари. Когато сместа се охлади, се добавя мая и започва преобразуването на захарите в алкохол и въглероден диоксид.
Процесът по ферментация продължава около две седмици в зависимост от типа бира. В това време пивото развива своите уникални вкусове и аромати. А пивоварите контролират температурата и другите условия, които биха повлияли на процеса и качеството. Когато се произвежда от ориз, процесът има и своите специфики.
Източник: iStock
Изследователите успяват да докажат, че листата и люспите на оризовите растения вероятно също са участвали в процеса на ферментация. По елементите от керамичните съдове са открити и доказателствата за наличие на клетки от дрожди, както и от различни плесени, някои от тях на етапи на развитие, свързани с ферментация. Затова се предполага, че част от съдовете са били специално проектирани за процеса на създаване на пивото, пише Earth.com.
Според данните, появяването на тази ранна пивоварна технология съвпада с периода, когато оризът става една от основните култури, отглеждани във въпросния китайски регион. Споменава се и че климатичните условия в региона през въпросния период са благоприятни за подпомагане на древната технология за ферментация, която се основава на растежа на нишковидни гъбички.
Изследователите поясняват и че бирата играе водеща роля в церемониите, които са се провеждали в периода преди около 10 хиляди години. Това е и най-ранното открито доказателство за производство на бира в Източна Азия. То хвърля и повече светлина върху технологичния и културен напредък на древната нация. А и потвърждава, че любовта към бирата е наистина хилядолетна.